Je čas zberať medvedí cesnak
Nastáva obdobie, kedy si budeme môcť počas našich výletov do prírody opäť nazbierať medvedí cesnak. Rastie takmer na celom Slovensku a v posledných rokoch sa teší veľkej obľube. Pozor, nepomýľte si ho s konvalinkou. Rozdiel spoznáte už podľa samotnej charakteristickej vône.
„Z medvedieho cesnaku sa zbierajú mladé, zdravé a nepoškodené listy, ktoré sa začínajú objavovať v teplejších oblastiach už koncom marca. Tieto sa zbierajú až kým rastlina nevytvorí kvety. Kvety sa zbierajú na začiatku kvitnutia koncom apríla až v máji,“ odporúča Jaromír Kučera, z Botanického ústavu – Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied.
Prospieva zdraviu
Medvedí cesnak má podľa odborníka podobné prospešné látky ako cesnak kuchynský len pomer týchto látok je odlišný. „Celá rastlina obsahuje silicu, tvorenú hlavne organickými zlúčeninami síry, saponínmi, lektínmi, glutamil peptidmi, polysacharidmi, vitamínom C a minerálnymi látkami ako napríklad jód či selén,“ vyratúva botanik a dodáva, že okrem posilnenia imunity má rastlina blahodárne účinky na tráviace ťažkosti, využíva sa na liečbu vysokého krvného tlaku a chudokrvnosti, pozitívne vplýva na cievne zmeny vplyvom starnutia, napomáha taktiež pri liečbe astmy a cukrovky. „V gastronómii či na liečebné účely sa využívajú mladé listy, kvety a taktiež aj cibuľky. Tieto časti rastliny si nájdu uplatnenie ako súčasť zeleninových šalátov, polievok či na ochutenie mäsa,“ objasňuje Jaromír Kučera a našu otázku, kde sa vzal názov rastliny „medvedí“, odpovedá takto: „Traduje sa, že druhové meno medvedí má rastlina podľa toho, že ju na jar vyhľadávajú medvede, aby si prečistili svoj organizmus. Názov rastliny je skôr odvodený od faktu, že v minulosti bol zo strany ľudí o túto rastlinu menší záujem v porovnaní napríklad s cesnakom kuchynským a preto bol považovaný ako vhodný len pre zvieratá“.