16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Zberáme prvé liečivé bylinky

Nastáva obdobie, kedy si budeme môcť počas našich výletov do prírody opäť nazbierať rozličné liečivé bylinky. O slovo sa už hlási pŕhľava dvojdomá, púpava lekárska, pľúcnik lekársky, podbeľ lekársky, sedmokráska obyčajná aj prvosienka jarná.

Pŕhľava dvojdomá alebo ľudovo žihľava – obsahuje magnézium, vápnik, železo, fosfor, sodík, ale aj mnoho vitamínov. Pripisujú sa jej priaznivé účinky na obličky, žlčník či pečeň. Rovnako však čistí krv, podporuje krvotvorbu a pomáha pri liečbe rôznych kožných ochorení. Čaj sa používa aj pri zápaloch močových ciest a osteoporóze.

Púpava lekárska – jej listy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a tiež provitamín A, rovnako aj množstvo minerálov – draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Púpava má močopudné účinky, podporuje tvorbu žlče a žalúdočnej kyseliny a pomáha upravovať trávenie. Povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, obličiek a čriev, podporuje rast červených krviniek, znižuje krvný tlak. V ľudovom liečiteľstve sa púpava využíva pri liečbe močových kameňov, cukrovky, lymfatických uzlín ako aj pri chronickej únave.

Pľúcnik lekársky – pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest, ako aj pri zápaloch močových ústrojov, hemoroidoch či hnačke. Čistí náš lymfatický systém a v podobe obkladov uľahčuje hojenie rán.

Podbeľ lekársky – je skvelým pomocníkom pri zápaloch a ochoreniach dýchacieho ústrojenstva.

Sedmokráska obyčajná – čaj z tejto rastlinky pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest – pije sa vlažný alebo studený. Kúpeľ a odvar zo sedmokrásky sa zasa využíva pri kožných ťažkostiach.

Prvosienka jarná – má široké využitie. Používa sa pri liečbe dýchacích ciest, pomáha pri migrénach, nespavosti či nervových poruchách. Nápomocná je aj pri reumatických ťažkostiach.

Pozor!

Odborníci neodporúčajú užívať bylinky dlhodobo. Ak nie ste si istý o vhodnosti ich použitia, poraďte sa radšej so svojim lekárom.

zdroj foto kareni pixabay

Odoslať komentár