20 Apríl, Sobota
 6 °C
TOP

Doprajte si višne, sú plné vitamínov

Višne sú plody ovocného stromu čerešne višňovej. Pochádzajú pravdepodobne z oblastí juhozápadnej Ázie, odkiaľ sa toto ovocie postupne rozšírilo aj do iných oblastí sveta. Hoci višne možno patria kvôli svojej kyslej chuti k menej obľúbenému ovociu, obsahujú mnoho zdraviu prospešných živín a preto by sme na ich konzumáciu nemali zabúdať.

Existuje viacero odrôd višní, ktoré sa od seba líšia farbou, tá môže byť od žlto-červenej až po tmavšie červené odtiene, chuťou, ktorá môže byť sladkastá či menej až veľmi kyslá, či obdobím dozrievania – hoci najčastejšie dozrievajú v júni a júli.

Višne a vitamíny

Višne sú bohaté na vitamíny, a to hlavne vitamín C, ďalej vitamíny A, E, K a vitamíny skupiny B. Z minerálov obsahujú napríklad draslík, horčík, meď či mangán. Sú taktiež zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre zdravé tráviace procesy. Za svoje červené sfarbenie vďačia svojmu bohatému obsahu flavonoidových farbív, antokyánov, ktoré majú výrazné antioxidačné ako i protizápalové účinky. „Obsahujú i zdraviu prospešné karotenoidy, ako beta-karotén a pomenej i luteín a zeaxantín. Višne sú bohaté i na melatonín – hormón spolupodieľajúci sa na regulácii spánkového cyklu, vďaka ktorému môže konzumácia višní napomáhať pri zlepšovaní kvality a trvania spánku,“ konštatuje MUDr. Šranková z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Zber a použitie

Višne sa zbierajú už ako zrelé plody, a preto sú okamžite vhodné na konzumáciu alebo ďalšie spracovanie. Avšak skladovať ich môžeme iba niekoľko dní, a to najlepšie neumyté v chladničke, pričom umývať je ich vhodné až tesne pred ich konzumáciou. No môžeme ich aj vysušiť či zmraziť. Hodia sa na výrobu džemu alebo kompótu. Veľmi vhodné sú i do pečenia či do omáčok k mäsu a tiež sa z nich dá pripraviť šťava. Zo sušených višní si môžete uvariť výborný čaj.

Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava

zdroj foto RitaE pixabay

Odoslať komentár