18 Apríl, Štvrtok
 4 °C
TOP

Ako si bezpečne užiť leto

Počet prípadov ochorenia Covid-19 vo svete opäť postupne narastá, a ich zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko. Rezort zdravotníctva v tejto súvislosti zverejnil desať odporúčaní konzília odborníkov, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie:

1.Pri príznakoch sa otestujme: V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaňme doma, ochorenie „vyležme“ a neroznášajme infekciu. Urobme si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujme svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.

2.Používajme rúško či respirátor: Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú, napríklad, kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a podobne, používajme rúško či respirátor (aj keď to platné pravidlá neprikazujú).

3.Zvýšme opatrnosť pri cestovaní: Prekrývajme si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.

4.Dodržujme odstup: Vyhýbajme sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držme si odstup aspoň dva metre.

5.Vyhnime sa objímaniu: Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajme a nebozkávajme. Podajme si len ruky.

6.Nezabúdajme na umývanie rúk: Dodržiavajme hygienické opatrenia – často si umývajme a dezinfikujme ruky, prípadne používajme rukavice.

7.Zaočkujme sa proti COVID-19: Odporúčame kompletnú očkovaciu schému – dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.

8.Chráňme najzraniteľnejších: Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.

9.Povinný respirátor: Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.

10.Je potrebná opatrnosť: Buďme k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujme sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým skupinám.

zdroj foto: iqbalnuril pixabay

Odoslať komentár