16 Jún, Nedeľa
 0 °C
TOP

Chráňte najmenších pred prehriatím

Máme tu leto a spolu s pribúdajúcimi slnečnými dňami rastú aj vonkajšie teploty. A na to si treba dať podľa odborníkov z úradu verejného zdravotníctva pozor práve u najmenších detí.

Deti mladšie ako jeden rok by sa podľa nich vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. „Chráňte deti slnečníkom alebo clonou, nie dekou či plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Nepriedušný materiál totiž bráni prirodzenej cirkulácii vzduchu a teplota v kočiari môže nebezpečne stúpať,“ odporúčajú verejní zdravotníci. Rovnako zdôrazňujú, že nemáme nikdy nechávať deti a zvieratá čakať v zaparkovanom vozidle – ani ak sme presvedčení, že sa vzdialime iba na chvíľu. „Nespoliehajte sa na pootvorené okná vozidla, k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže byť smrteľné,“ varujú odborníci a pokračujú: „Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a primerane obliekať“.

Počas leta je tiež podľa odborníkov potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. „Neodporúčame opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré negatívne vplýva na kožu,“ uzatvárajú.

Zdroj informácií Fb/ÚVZ SR

zdroj foto sasint pixabay

Odoslať komentár