20 Júl, Sobota
 23 °C
TOP

Navštívte jediný ovál pre cyklodreziny na Slovensku

Ak počas leta zavítate na východ Slovenska, naskytá sa vám tam jedinečná príležitosť – sadnúť si ako keby na bicykel a vyraziť po koľajniciach vpred ako vlak. Takýto zážitok ponúkajú dreziny na ľudský pohon v Čermeľskej doline na Alpinke.

Drezinový ovál má približne 300 metrov, je jediný svojho druhu u nás a návštevníci ho nájdu na konečnej stanici Košickej detskej historickej železnice, ktorá premáva z Čermeľa na Alpinku a späť. Má takzvaný „banský rozchod“ s rozmerom 600 mm. „Zámer prevádzkovať dreziny na Alpinke nie je nový. S nadšením sme sa preto po čase pustili do práce a zháňania finančnej podpory. Sme radi, že sa nám podarilo uspieť v silnej konkurencii projektov grantovej schémy Terra Incognita Košického samosprávneho kraja a pokryť tak časť nákladov spojených s výstavbou drezinoveho oválu,“ povedal Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice.

Dreziny v histórii

Dreziny boli kedysi veľmi využívané, v súčasnosti sa tento trend ekologického a aktívneho využitia voľného času opäť vracia do povedomia ľudí. Ľahké koľajové vozidlá, ktoré slúžili na dopravu niekoľkých pasažierov väčšinou na služobné účely dnes slúžia ako atrakcia. Boli poháňané mechanicky – silou svalov alebo boli vybavené motorom. S technickým pokrokom dreziny postupne zo železničných tratí vymizli, avšak, ich využitie našli železničiarski nadšenci práve v turistickom ruchu. Dreziny sú moderným turistickým trendom v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou.

Historická železnička tak získava ďalšie jedno NAJ naviac: okrem najstaršieho funkčného parného rušňa v Európe a skutočnosti, že je jedinou detskou železnicou na Slovensku, sa jej infraštruktúra rozšírila o nezávislý drezinový ovál.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár