16 Apríl, Utorok
 6 °C
TOP

Ako znížiť riziko vzniku rakoviny

Rakovina je všeobecné pomenovanie, ktoré sa používa pre rozsiahlu skupinu nádorových ochorení. Pre rakovinu je typické nekontrolované a časté delenie buniek v tele. Takéto bunky už nedokážu plniť svoju pôvodnú funkciu, spravidla vytvárajú zhluky čiže nádory a častokrát dokážu zo svojho prvotného miesta migrovať aj do vzdialenejších častí tela.

K nepriaznivým zmenám v bunke a následnému vzniku rakoviny môže dochádzať z rozličných príčin. „Zväčša nie je možné jednoznačne povedať, prečo ochorenie vzniklo, respektíve na vzniku rakoviny sa mohlo podieľať hneď niekoľko činiteľov,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej Facebookovej stránke a dodáva: „Najpodstatnejšie faktory vplývajúce na vznik rakoviny sú vek, životný štýl, životné prostredie, strava, pôsobenie vírusov a infekcií, ale aj genetika. Možným faktorom vplývajúcim na rozvoj ochorenia by mohla byť aj úroveň a spôsob spracovania stresu, vedecké dôkazy sú však zatiaľ nejednoznačné.“ Zatiaľ čo niektoré faktory napríklad stúpajúci vek či genetiku nemožno ovplyvniť, iné podľa odborníkov ponúkajú štedrý priestor na zmenu a tým aj významné zníženie rizika vzniku rakoviny u jednotlivcov. Výskumná organizácia Cancer Research UK odhaduje, že štyrom z desiatich prípadov rakoviny je možné predísť úpravou životného štýlu a obmedzením vystavenia sa karcinogénom vo vonkajšom prostredí. Znížiť riziko vzniku rakoviny je podľa odborníkov možné:

Zdravými rozhodnutiami a zdravým životným štýlom, za súčasť ktorého považujú najmä pravidelný pohyb a aktívny (nie sedavý) životný štýl, udržiavanie primeranej hmotnosti, znížený prísun živočíšnych tukov, zvýšený prísun zeleniny a ovocia, strukovín, celozrnných výrobkov, červené mäso je doplnkom pestrej rastlinnej stravy, nie základ jedálnička, vyhýbanie sa tabaku a miestam, kde hrozí pasívne fajčenie, minimálny príjem alkoholu, ochranou pokožky pred slnečným žiarením.

Pravidelnými preventívnymi lekárskymi prehliadkami, ktoré spolu s aktívnym vyhľadávaním niektorých nádorových ochorení a ich diagnostika vo včasnom štádiu (napríklad skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny prsníka, rakoviny hrubého čreva) zlepšujú prognózu pacientov – čím skôr sa začne liečba, tým vyššie bývajú šance na úspešné vyliečenie.

Očkovaním proti niektorým vírusom ako napríklad: „Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) pomáha predchádzať veľkej časti prípadov rakoviny krčka maternice, ale aj rakovine genitálií, anusu a niektorým typom rakoviny hlavy a krku. Očkovanie proti HPV má najväčší efekt u dospievajúcich detí, ktoré ešte nezačali pohlavne žiť. Na Slovensku je očkovanie 9-valentnou vakcínou proti HPV plne hradené poisťovňami dievčatám a chlapcom v 12. roku života. Vakcína proti hepatitíde B zas môže pomôcť znížiť riziko rakoviny pečene,“ objasňujú odborníci.

zdroj foto: jarmoluk pixabay

Odoslať komentár