20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Ako spoznať u dieťaťa šarlach

Šarlach je infekčné ochorenie, ktoré neraz potrápi práve deti. Hoci nepredstavuje bezprostredné ohrozenie života, vie byť veľmi nepríjemné.

Šarlach je infekčné ochorenie charakterizované horúčkou, angínou, kožným prejavom s typickou vyrážkou. „Príznaky môžeme rozdeliť na celkové príznaky, príznaky v dutine ústnej a kožné príznaky. Typické miesta výskytu výsevu je podbruško, vnútorné strany stehien, bočné strany trupu, podpazušie, lakťové jamky,“ popisujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR a pridávajú zopár faktov o tomto ochorení:

-Pôvodcami nákaz sú streptokoky skupiny A. Prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič choroboplodných zárodkov. Prenos sa pritom uskutočňuje priamo infekčnými kvapôčkami, zriedka nepriamo prostredníctvom kontaminovaných predmetov.

-Očkovanie proti streptokokovým ochoreniam akými sú angína, šarlach, nie je k dispozícii, prevencia spočíva vo forme opatrení – vyhľadanie, zostať doma a liečiť sa – správna liečba zdrojov infekcie antibiotikami.

-Šarlach nepredstavuje bezprostredné ohrozenie života, nakoľko včasná antibiotická liečba je účinná, urýchľuje zotavenie a znižuje možnosť rozvinutia komplikácií. Imunita po infekcii je dlhodobá, ale špecifická pre každý kmeň. Keďže existuje viac kmeňov streptokokov, sú možné aj opakované ochorenia.

„Prevencia spočíva v dodržiavaní základných hygienických návykov, častom a dôkladnom umývaní rúk a tým, že chorá osoba nepôjde do kolektívu a zostane doma,“ upozorňujú odborníci.

Zdroj informácií ÚVZ SR/FB

zdroj foto ivabalk pixabay

Odoslať komentár