18 Apríl, Štvrtok
 7 °C
TOP

Ako na zdravé raňajky z ovsených vločiek

Odjakživa nám naše mamy a staré mamy hovorili, že raňajky sú základ dňa. Tak isto to my dnes hovoríme našim deťom. Neodíď z domu bez raňajok… Zdravé raňajky majú ráno prebudiť náš metabolizmus a dodať telu energiu na cestu do školy či do práce a zasýtiť nás, kým nepríde čas na desiatu či obed. Čoraz obľúbenejším raňajkovým jedlom sú ovsené vločky na rôzne spôsoby. Pozreli sme sa na to, nakoľko sú nášmu telu prospešné a prečo by sme mali raňajkovať práve ovsené vločky.

Ovsené vločky sú naozaj skvelou voľbou. Sú bohaté na vlákninu, vďaka ktorej odstránite z tela odpad a toxíny. Ovsené vločky obsahujú aj mnohé vitamíny, minerálne látky a stopové prvky ako vápnik, železo, fosfor, draslík, zinok, mangán či kremík. Pravidelná konzumácia ovsených vločiek má pozitívny vplyv aj na znižovanie cholesterolu v krvi. A čo je naozaj dôležité, kvalitné raňajky v podobe ovsených vločiek vás skvele nasýtia a zároveň vám dodajú energiu na celé dopoludnie. Vďaka vitamínu B a aminokyseline tryptofánu budete mať dokonca lepšiu náladu, vyhnete sa stretu a dokonca aj poruchám spánku.

Ako si ich pripraviť?

Na prípravu zdravých raňajok z ovsených vločiek nebudete potrebovať veľa času. Jednoducho si ich večer namočte do vody. Cez noc namočené vločky uvoľňujú so seba energiu postupne, čím sa predchádza prudkým výkyvom v hladine krvného cukru a ukladaniu prebytočného cukru v podobe tuku. Ráno ich už len dochutíte medom, ovocím, orechami či škoricou. Spôsobov a receptov je veľa a fantázii sa medze nekladú. Každý deň si môžete pochutiť na inej variante. Aj redakčná kuchyňa vám ponúka niekoľko chutných inšpirácií.

Ovsené vločky s jablkom a škoricou

Ovsené vločky zalejeme horúcou vodou, po vychladnutí pridáme nastrúhané jablko, škoricu a lyžičku medu.

Ovsené vločky s banánmi a čokoládou

Do vločiek, ktoré sme zaliali horúcou vodou, pridáme kúsky kvalitnej horkej čokolády, banánu a vlašských orechov.

Ovocné ovsené vločky

Jablko, marhule, jahody, hrušku nakrájajte na kúsky a zmiešajte s polovicou šálky ovsených vločiek. Zalejte pomarančovou šťavou. Podľa chuti môžete pridať ešte sušené ovocie a orechy.

Použiť môžete aj čučoriedky, černice prípadne ananás.

Ovsené vločky v jogurte s ovocím

Do bieleho jogurtu pridajte ovsené vločky a premiešajte. Potom pridajte čerstvé alebo sušené ovocie, prípadne strúhaný kokos alebo nasekané orechy. Ak sa vám zmes zdá málo sladká, môžete pridať trošku medu alebo javorový sirup.

Odoslať komentár