Ako na Covid doma
Odborník radí ako zvládnuť Covid-19 doma. Počet pozitívne testovaných pacientov na Covid-19 na Slovensku každým dňom pribúda. Ak aj vám prišiel pozitívny výsledok testu, nezúfajte. Prinášame rady odborníka, ako ochorenie zvládnuť.
Možnosti liečby priblížil a cenné rady nám poskytol Milan Kulkovský, primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici.
Podľa jeho slov je možné ľudí s ochorením Covid-19 rozdeliť do troch skupín. Prvou z nich sú bezpríznakoví pacienti. Druhou skupinou sú mierne príznakoví ľudia, teda tí, ktorí ochorenie pociťujú, no nemusia byť hospitalizovaní. Tretiu skupinu tvoria ťažko príznakoví pacienti, ktorých stav vyžaduje hospitalizáciu. „Ak ide o prvú skupinu pacientov, u nich liečba nie je potrebná a je postačujúce zamerať sa na podporu imunity. Tretia skupina patrí do rúk odborníkov. V prípade ľudí patriacich do druhej skupiny, teda tých, ktorý sa liečia doma, spočíva liečba predovšetkým v ovplyvňovaní a zmierňovaní príznakov ochorenia,“ objasňuje primár a ponúka nasledovné rady:
Horúčka:
Pri nižších teplotách nie je podľa jeho slov podávanie antipyretík, teda liekov proti horúčke, potrebné. „Po liekoch siahame pri výstupe teploty nad 38°Celzia. V doporučených dávkach môžete užívať Paralen, prípadne Novalgin. Vhodný je tiež Ibuprofen, ale pozor by si naň mali dávať ľudia s ochorením žalúdka, pretože jeho časté používanie môže skončiť krvácajúcim vredom. Nezabúdajte ani na “babské recepty” a v prípade vysokej horúčky aplikujte zábaly,“ odporúča lekár.
Kašeľ:
Ak Vás potrápi kašeľ, ktorý je prevažne suchý, dráždivý, siahnuť môžete po voľnopredajných liekoch. O ich výbere sa poraďte s lekárnikom. „Vo všeobecnosti ale platí, že zázraky nemôžete čakať okamžite,“ prízvukuje odborník.
Podpora imunity
Dôležité je v tomto období podporiť imunitu. „Zvýšený príjem vitamínov všetkých písmen z vitamínovej abecedy neuškodí. V lekárni vám iste poradia pri kúpe mnohých imunopodporných prostriedkov. Nezabudnite na vitamín C, D a tiež selén a zinok,“ pripomína primár.
Dostatok tekutín:
Horúčka, strata chuti, vyšší vek spojený s absenciou pociťovania smädu môžu viesť k dehydratácii organizmu. „Dehydratácia zabíja. Pite veľa tekutín. Vhodná je čistá voda, čaje, občas minerálky, polievky, vývary. Starší ľudia smäd nepociťujú, aby ste si boli istí, že prijali dostatok tekutín, nechajte im pri lôžku fľašku a sledujte, či z nej ubúda. Núkajte im tekutiny radšej v menších množstvách a častejšie. Pomôcť môžu aj fľašky určené pre kojencov, so slamkou,“ radí odborník.
Kľudový režim:
To, čo platí pri chrípke, pomôže podľa primára Kulkovského aj pri ochorení Covid-19. „Ochorenie treba vyležať. Uvoľnite sa, ľahnite si. Upratovanie, rúbanie dreva a všetko ďalšie počká a s nevyhnutnými prácami vám iste niekto pomôže. Ak aj nie, svet sa nezrúti,“ upozorňuje lekár.
Psychická pohoda:
„Myslite skôr na pozitívne veci, čítajte, smejte sa, rozprávajte sa. Žite. Dodržujte R-O-R, teda známe rúško – odstup – ruky. Ak môžete, podporte tých, ktorých činnosť je obmedzená. Ak si to môžete dovoliť, nakupujte, pokiaľ je to možné, cez internet. Píšte básne, romantické poviedky, nahrávajte videá, hovorte vtipy, vymyslite podcasty, menej sa venujte správam a politike, viac tvorivým činnostiam,“ vyratúva odborník.
Rada na záver
„Ak sa cítite veľmi zle, ťažko sa vám dýcha, máte vyčerpávajúce horúčky, ktoré nedokážete stlmiť, odovzdajte sa radšej do rúk odborníkov. Nie každé vyšetrenie lekárom a prípadne i na urgentnom príjme musí skončiť hospitalizáciou,“ uzatvára primár Milan Kulkovský.