16 Apríl, Utorok
 7 °C
TOP

Pamätník slobody slova

V týchto dňoch uplynulo šesť rokov od tragickej udalosti vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Trnavský samosprávny kraj považujeme za dôležité si pamiatku dvoch mladých ľudí, ako aj hodnoty slobody slova neustále pripomínať a pokračuje v prípravách vytvorenia pietneho miesta. Výstavba Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači sa po získaní všetkých povolení a po realizácii verejného obstarávania začne pravdepodobne ešte v tomto roku.

„V spolupráci s pozostalými sme sa rozhodli vybudovať Pamätník slobody slova na mieste tragédie vo Veľkej Mači. V roku 2021 sme vyhlásili výtvarno-architektonickú súťaž, z ktorej odborná porota vybrala víťazný návrh s názvom Záhrada. Na žiadosť pozostalých boli minulý rok zrealizované búracie práce objektov na pozemku, kde pietne miesto vznikne. So stavebnými prácami začneme po vydaní stavebného povolenia a po verejnom obstarávaní, pravdepodobne tento rok. Pamätník bude symbolom pocitu nerovnováhy a trvalej zmeny. Bude pripomínať nechcené udalosti z minulosti a ponúkne priestor na reflexiu, pohľad do budúcna. No jeho symbolika má svoje miesto v spoločnosti aj dnes, pretože význam slobody slova a jej zneužívania je aktuálny doma i vo svete,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že na tento účel je v župnom rozpočte vyčlenených dokopy 500-tisíc eur, z toho sa v tomto roku počíta s výdavkami na úrovni 200-tisíc eur.

Vyhlásili súťaž

V decembri 2021 vyhlásila župa výtvarno-architektonickú súťaž, v ktorej porota vyberala z takmer tridsiatich návrhov zo Slovenska i zahraničia. Výsledky súťaže boli vyhlásené v máji 2022, pričom víťazný návrh s názvom Záhrada pochádza od Benjamína Brádňaského, Víta Haladu a Martina Piačeka. Víťazný návrh pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny.

Urobili búracie práce

Na želanie pozostalých boli v marci 2023 zrealizované búracie práce na všetkých objektoch v rámci pozemku. Odstránená bola aj brána, ktorá je momentálne uložená v depozitári Vlastivedného múzea v Galante v prípade, že by sa v budúcnosti našlo jej využitie.

Foto: Víťazný návrh Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači – Záhrada. zdroj foto TTSK

Odoslať komentár