22 Máj, Streda
 19 °C
TOP

Za hlinený dukát dostanú žobrajúci jedlo

V siedmych slovenských mestách dostanú ľudia bez domova jedlo za hlinený dukát. Aj takouto formou chce charita priniesť účinnú pomoc žobrajúcim a zároveň umožniť verejnosti, aby na tejto pomoci participovala.

Ak chcete podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí sa ocitli na ulici, môžete im podarovať hlinený dukát. Toto symbolické platidlo vyrábajú dobrovoľníci charity a človek v núdzi, zaň v charite dostane jedlo. Každý, kto chce podporiť žobrajúceho človeka, si dukát zakúpi na predajných miestach alebo v špeciálnych automatoch. Núdzny príde s dukátom do zariadenia charity, kde zaň dostane potravinový balíček, alebo si ho vymení za teplé jedlo v partnerských stánkoch s občerstvením. „Toto naše symbolické platidlo má význam najmä vtedy, keď je naň naviazaná ďalšia, komplexná služba pre ľudí bez domova. V charitných zariadeniach máme okrem vhodných podmienok aj odborných pracovníkov, ktorí sú pripravení podporiť ľudí bez domova na ceste za životnou zmenou. Práve dukát môže byť podnetom, vďaka ktorému na dvere charity títo ľudia zaklopú,“ objasňuje zámer Miroslav Dzurech, riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity.

Pomoc prichádza do viacerých miest Slovenska

Projekt už štyri roky úspešne funguje v Trnave a najnovšie prichádza do ďalších šiestich miest. Po dobrej skúsenosti z krajského mesta chcela Trnavská arcidiecézna charita priniesť projekt aj do Hlohovca, Piešťan a Nového Mesta nad Váhom, kde sa tiež venuje tejto skupine klientov. Úspešné zavedenie projektu v spomínaných mestách však oddialila pandémia. „Našu snahu sme však nevzdali a momentálne je všetko pripravené na to, aby aj tu hlinený dukát poskytoval účinnú pomoc núdznym ľuďom,“ hovorí Miroslav Dzurech a dodáva, že do projektu sa zapája aj Diecézna charita Žilina, ktorá platidlo prinesie do Žiliny, Martina a Čadce. V týchto mestách prevádzkuje nocľahárne a nízkoprahové denné centrá, v ktorých sa stará o viac ako 200 ľudí bez domova a približne 1000 núdznych ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. „Ľudia, ktorých vidíme žobrať na ulici, potrebujú jedlo, možnosť osobnej hygieny, nocľah a teplo. Projektom Hlinený dukát im chceme priniesť účinnú pomoc a zároveň umožniť verejnosti, aby na tejto pomoci participovala,“ povedal riaditeľ Diecéznej charity Žilina Peter Birčák.

zdroj foto Trnavská arcidiecézna charita

Odoslať komentár