Imunita – ako funguje a ako ju podporiť?
O imunite počúvame na každom kroku a v posledných mesiacoch nadobúda stále väčší význam. Ako ju však podporiť a aké zásady dodržiavať, aby sme zostali zdraví – poradia odborníci.
Výraz imunita vznikol už v starom Ríme a označoval vyňatie či ochranu pred platením daní či verejnou službou. Neskôr tento termín prebrala aj medicína na pomenovanie schopnosti organizmu reagovať na cudzorodé, nebezpečné látky. Imunita zabezpečuje takzvaný imunologický dohľad, vďaka ktorému sa vie náš organizmus brániť proti patogénom – teda vírusom, baktériám, plesniam a parazitom. Spolu s nervovým a hormonálnym systémom sa podieľa na zachovaní homeostázy čiže rovnováhy organizmu.
Ako to funguje?
„Naša imunita je zložitý systém, ktorý tvoria orgány (kostná dreň, týmus, slezina, lymfatické uzliny, tonzily, apendix), tkanivá (slizničné lymfoidné tkanivo, Peyerove plaky v črevách), bunky (lymfocyty) a molekuly (imunoglobulíny), zabezpečujúce ochranu pred cudzorodými látkami. Vrodená imunita je nezávislá od predchádzajúceho stretnutia s antigénom, teda cudzorodou látkou, je to geneticky zabudovaný systém,“ približuje Mgr. Blažová z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. Ako ďalej objasňuje, získanú alebo aj adaptívnu imunitu sme dostali už ako deti vo forme protilátok od matky cez placentu a po narodení prostredníctvom materského mlieka. Ďalšie protilátky sa nám vytvárajú po prekonaní infekcie a po očkovaní. Ak všetko funguje správne, pri kontakte s baktériou alebo vírusom, sa náš imunitný systém postará o všetko, ale musíme mu pomôcť pri oslabení. Oslabená imunita stráca obranu a príznaky sa prejavujú v podobe ochorenia.
Čo prospeje našej imunite
Nachádzame sa v období, kedy sa zvyšuje chorobnosť na chrípku a akútne respiračné ochorenia, ale zaznamenávame tiež zvyšujúci sa počet ochorení na COVID-19. Ak sa chceme vyhnúť vyššej chorobnosti a zvýšiť obranyschopnosť organizmu, mali by sme vedieť, čím môžeme podporiť našu imunitu a aké zásady dodržať, aby sme zostali zdraví:
Doprajte si dostatok spánku
Ak máte spánkový deficit, môžete tým zmeniť imunitnú reakciu organizmu a je pravdepodobnejšie, že ochoriete. Kvalita spánku je rovnako dôležitá ako jeho dĺžka.
Minimalizujte stres
Je preukázané, že stres, hlavne dlhodobý, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité, aby sme sa dokázali odreagovať a venovať sa činnostiam, ktoré nám spôsobujú radosť a dokážeme pri nich relaxovať.
Pravidelne vetrajte
Vetranie miestností či už doma, alebo na pracovisku je dôležité robiť takzvane nárazovo – otvorte okno dokorán niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti „vymenil“.
Doplňte vitamíny
Zvýšte podiel VITAMÍNU C v organizme konzumáciou papriky, chrenu, citrusových plodov, kivi, čiernych ríbezlí, ale aj kapustou, kelom, brokolicou, a zelenou vňaťou. Prípadne si môžete uvariť šípkový, alebo rakytníkový čaj.
Vplyv na správne fungovanie imunity má tiež VITAMÍN D – v prirodzenej forme sa nachádza v rybách, vajciach, obsahuje ho kakao, smotana, alebo treščia pečeň. Vitamín D sa nám tvorí v organizme vplyvom slnečných lúčov preto je vhodný pobyt na slnku aspoň 20 minút denne. V období, keď je slnečných dní menej, je vhodné ho doplniť dostupnými prípravkami s obsahom D3, či už vo forme tabliet, alebo v kvapkách.
Dôležitý je aj ZINOK – jeho nedostatok je potrebné kompenzovať stravou bohatou na orechy, celozrnné výrobky, listovú zeleninu, pečeň, droždie, ale aj na mliečne výrobky
Pravidelne sa hýbte
Pohybová aktivita 30 až 40 minút vykonávaná 3 až 5 – krát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity. Postačí aj rezkejšia prechádzka.
Saunujte a otužujte svoje telo
Práve saunovanie má pozitívny vplyv na stav našej obranyschopnosti a odporúča sa raz do týždňa, ale vhodné je aj otužovanie organizmu napríklad striedaním teplej a chladnej sprchy.
Rada na záver
Popri všetkom dbajte aj na zvýšenú hygienu rúk a ak je to možné, vyhýbajte sa uzavretým preplneným priestorom, akými sú divadlá, kiná, štadióny, spoločenské podujatia, obchody, nákupné centrá – všade kde je vysoká koncentrácia ľudí je vyššie riziko nákazy, preto minimalizujte čas strávený v takýchto priestoroch.
Informácie poskytla Poradňa zdravia RÚVZ Bratislava