21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Zveľadili okolie Marského kostolíka

Medzi najobľúbenejšie miesta v okolí Liptovskej Mary patrí Marský kostolík. Návštevníci Liptova si tento verejný priestor nachádzajúci sa v okolí najväčšej slovenskej priehrady užijú o to viac, že prešiel komplexnou obnovou. Pred letnou sezónou tu chystajú aj otvorenie 14 kilometrov dlhej tematickej cyklotrasy.

Výhľad na Liptovskú Maru sa stáva pohodlnejším vďaka štvorici nových drevených lavičiek. Liptáci tiež vymenili informačnú tabuľu, doplnili dva stojany na bicykle a infopult s informáciami o pamiatke. Na mieste zároveň pomocou zahradzovacích stĺpikov zamedzili prístup automobilom a karavanom do ochrannej zóny kostolíka a veria, že aj toto napomôže tomu, aby ľudia neparkovali v bezprostrednej blízkosti chránenej národnej kultúrnej pamiatky.

Museli prekonať veľa prekážok

„Marský kostolík a jeho okolie sa nám podarilo zveľadiť, no išlo o náročný proces, aj keď sa to mohlo zdať jednoduché. Pozemok totiž patrí cirkvi, objekt samotného kostolíka je v správe Liptovského múzea v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Paradoxne katastrálne územie patrí obci Liptovská Sielnica, ktorá je situovaná kilometre ďaleko. Najbližšia obec k tejto lokalite je Bobrovník, ktorý tam však nemá katastrálne územie a tým pádom zo zákona nemôže investovať do cudzích pozemkov. Tento problém sa nám podarilo vyriešiť tak, že sme ako regionálna organizácia získali pozemok do nájmu a naštartovali sme spoluprácu jednak s Liptovským múzeom, ale aj so Slovenským vodohospodárskym podnikom ako aj neďalekou Marinou Liptov,“ povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč. Do leta sa môžu návštevníci Liptova tešiť aj na 14 kilometrov dlhú tematickú cyklotrasu, ktorá bude tadiaľto prechádzať.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financovala zveľadenie lokality okolo Marského kostolíka aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 7 500 eur.

Zdroj informácií a foto OOCR REGION LIPTOV

Odoslať komentár