19 Apríl, Piatok
 11 °C
TOP

Tasmánski diablici sa vracajú do Austrálie

Napriek menu diabol či čert je to milé zvieratko, zvieratko, ktoré bolo odsúdené na vyhynutie, no prežilo.

Prvýkrát za 3 000 rokov budú tasmánski diabli obývať kontinentálnu Austráliu. Skupina 26 jedincov bola vypustené do rezervácie neďaleko Sydney.

Podľa vedcov v kontinentálnej Austrálii boli tieto cicavce vyhubené asi pred 3 000 rokmi. S najväčšou pravdepodobnosťou sa o to zaslúžili stáda divokých psov dingov.

Tasmánsky diabol, mäsožravý vačkovec, teda stále žije, hoci jeho populácia neustále klesá. Už v roku 1941 bol druh pod štátnou ochranou.

Na konci 90. rokov, keď sa počet diablikov odhadoval na 150 000 jedincov, bol druh napadnutý chorobou – infekčnou rakovinou ústnej dutiny, ktorá drasticky znížila ich počet. 

Prvých 26 zvierat bolo teda vypustených do rezervácie Barrington Tops Reserve severne od Sydney. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa stádo rozrastie o ďalších 40 jedincov. Na premiestnenie boli vybraní mladí a zdraví čerti, ktorí by mali byť ochotní množiť sa. Ich čas rozmnožovania je vo februári.

Časom sa plánuje presídlenie niektorých diablov do neoplotených oblastí.

Tasmánsky diabol, ktorý vďačí za svoje meno hlavne desivým zvukom a agresívnemu vzhľadu, nie je prvým druhom, ktorý bol znovu vrátený do prírody. V 90. rokoch to boli vlci v Yellowstonskom národnom parku v USA, predtým takmer vyhubení lovcami.

V roku 1996 ich bolo vypustených 31. Vlky boli spočítané v roku 2019 – je ich 61 a žijú v 8 rodinách – svorkách.

Vo Veľkej Británii zvládli ochranári päťročný proces návratu bobrov do prírody. Súd sa skončil začiatkom tohto roka, teraz sa dve rodiny bobrov udomácňujú v rieke Otter v Devone. Zvieratá, ktoré boli kedysi vo Veľkej Británii bežné, boli vyzabíjané ľuďmi asi pred 400 rokmi.

Odoslať komentár