15 Jún, Sobota
 23 °C
TOP

Nebeské úkazy spestria sviatočné obdobie

Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. Tentokrát sa môžeme tešiť na meteorický roj Kvadrantíd, ktorého maximum nastane 3. januára.

V nadchádzajúcich dňoch budeme mať vynikajúce podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022. Nočná obloha nebude rušená jasom Mesiaca, pretože v čase maxima bude len 1 deň po nove. „Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Frekvencie Kvadrantíd podľa odborníka v jednotlivých rokoch výrazne kolíšu. „V rokoch 1864, 1909 a 1922 boli pozorované zvýšené frekvencie až do 200 meteorov za hodinu. V roku 1953 dokonca radar zaznamenal krátkodobé maximum až 300 ozvien za hodinu,“ prezradil astronóm. V radarovej oblasti sú Kvadrantidy silnejšie ako oveľa známejšie Perzeidy a Geminidy.

Kométa viditeľná celú noc

Po Novom roku budú výborné podmienky aj na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. Začiatkom januára bude kométa viditeľná celú noc.

Zdroj informácií a foto SAV

Odoslať komentár