23 Apríl, Utorok
 9 °C
TOP

„Vianočná“ bitka Rákociho povstalcov v roku 1704

Hoci sú Vianoce (aj tie práve prežité) pre nás symbolom pokoja a lásky, nie vždy to tak bolo. Na poliach medzi Hrnčiarovcami nad Parnou a Trnavou sa pred viac ako tristo rokmi odohrala Trnavská, nazývaná tiež Vianočná bitka, pri ktorej prišlo o život veľa statočných bojovníkov. Pripomienkou tejto významnej historickej udalosti je dodnes prícestný kamenný kríž.

Na poliach na brehu potoka Parná sa počas vianočných sviatkov 26. decembra 1704 stretli povstalecké oddiely Františka II. Rákociho a cisárske vojská. Toto povstanie bolo najväčším povstaním proti cisárskej dynastii Habsburgovcov v dejinách Uhorska.

V deň bitky husto snežilo

Zo začiatku povstanie podporovalo mnoho poddaných a ku kurucom sa pridávali príslušníci všetkých spoločenských vrstiev a tried, ktorí verili v zlepšenie ich životných podmienok. Na bojovom poli pri Hrnčiarovciach viedlo boj za Františka Rákociho 12000 jazdcov, 7800 pešiakov a používali 6 diel. Cisárske vojská mali v bitke približne rovnaký počet bojovníkov a popri tom však oveľa viac diel. Velil im generál Heister. V deň bitky husto snežilo a na bojisku bola zlá viditeľnosť. V prvej polovici boja mali jasnú prevahu Rákociho oddiely a cisárskemu vojsku hrozila porážka.

Rozhodol protiútok aj zrada

Kuruci mohli odísť z boja víťazne, avšak generál Heister spozoroval medzeru v kuruckej frontovej línii. Rákociho pešiaci sa tak dostali do krízovej situácie. Úspešný protiútok Heisterovho jazdectva zaregistroval Scharudiho prápor, vztýčil bielu vlajku a vzdal sa. Následne Scharudi zradil Rákociho a po boku cisárskych plukov začal útočiť na vlastných spolubojovníkov. To rozhodlo o osude boja. Kuruci sa postupne dali na ústup a cisárske vojská zvíťazili.

V prípade počtu padlých bojovníkov sa údaje historikov líšia. Trnavskí rehoľníci však podľa záznamov pochovali na poli vedľa potoka Parná pri ceste k hrnčiarovskému mlynu 180 mŕtvych kurucov. Na ich pamiatku tam boli postavené tri drevené kríže. O sto rokov neskôr ich nahradil kamenný kríž, ku ktorému zasadili dva stromy – jaseň a dub. Stoja tam dodnes.

Zdroj informácií: www.hrnciarovce.sk a publikácia Babirát, M., Dobrotková, M., Moncmanová,Ľ. : Hrnčiarovce nad Parnou, 2003, s.41-49

Text k foto: Pripomienkou významnej historickej udalosti je dodnes prícestný kamenný kríž. Autor foto: Renáta Kopáčová

Odoslať komentár