22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Hodina Zeme bude tentokrát iná

V sobotu 27. marca 2021 o 20.30 miestneho času si svet opäť pripomenie Hodinu Zeme, ktorá každoročne spája mestá, firmy, umelcov i jednotlivcov vo viac ako 190 krajinách sveta s cieľom upriamiť pozornosť na hrozby, ktorým čelí naša planéta.

Dominanty miest sa počas Hodiny Zeme zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu planéty. Už druhý rok však bude Hodina Zeme iná. Bez ľudí na námestiach, ktorí zhasínanie pamiatok sledujú.

Pomôcť môže každý z nás

Odborníci už dlhodobo upozorňujú na skutočnosť, že naša planéta závratnou rýchlosťou stráca lesy, mokrade, rastliny a živočíchy a že náš vzťah k prírode je nebezpečne nevyvážený.„Je jasnejšie ako kedykoľvek predtým, že naša budúcnosť a budúcnosť našej planéty sú spojené nádoby. Často sa nás ľudia pýtajú, ako môžu pomôcť. Prispieť k zmene môže každý z nás svojou voľbou dopravy, nákupu, ale aj priamo podporou tých, ktorí sa svojou prácou pričiňujú o záchranu prírody každý deň,“ hovorí riaditeľka WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody) Miroslava Plassmann.

Symbolicky vypnite svoje osvetlenie

Symbolické vypínanie svetiel na 1 hodinu, na Hodinu Zeme, v sobotu, 27. marca 2021, od 20.30 do 21.30, je poznávacím znakom celej kampane. Na 60 minút zhasnite osvetlenie vo svojej domácnosti. Vypnutie osvetlenia je len symbolické, vyjadruje vieru v pozitívnu zmenu.

Urobte zmenu vo svojom každodennom živote

Každý z nás má silu urobiť zmenu a spolu sa naše činy zrátajú a dokážeme veľké veci. Stačí zlepšiť niečo jednoduché. Zhasnite za sebou svetlo v miestnosti, v ktorej sa nikto nenachádza, pokiaľ nemusíte, nechoďte autom, nasadnite na autobus, bicykel alebo sa prejdite pešo. Separujte odpad, šetrite vodou, nakupujte lokálne výrobky. Je skutočne veľmi veľa spôsobov, ako môžete pomôcť Zemi, stačí si len vybrať.

Informujte o Hodine Zeme

Je mnoho spôsobov, ako môžete dať vedieť o Hodine Zeme. Povedzte o nej svojim susedom, priateľom, známym, kolegom a iným pomocou emailov, bulletinov, letákov, na internete či webovej stránke. Vo svojej firme dajte vedieť aj svojim zamestnancom. Podporujte zamestnancov a kolegov a ich rodiny, aby sa zúčastnili Hodiny Zeme. O Hodine Zeme dajte vedieť aj svojim partnerom, klientom, dodávateľom a zákazníkom.

Hodina Zeme vo svete a na Slovensku

Hodina Zeme vznikla z iniciatívy WWF v roku 2007 v Austrálii a postupne sa rozšírila do viac ako 190 krajín. Z iniciatívy Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov sa od roku 2011 pridalo aj Slovensko. Spočiatku Hodina Zeme upriamovala pozornosť verejnosti na svetelné znečistenie, ktoré astronómov limituje v pozorovaniach. Rozsah environmentálnych problémov však rástol. Od roku 2016 sa k organizovaniu kampane pridala WWF Slovensko a kampaň upriamila pozornosť na poškodzovanie prírody a vymieranie druhov rastlín a zvierat a pozýva ľudí a firmy, aby zmenili správanie a snažili sa žiť v rámci limitov planéty.

Zdroj informácií a foto WWF Slovensko

Odoslať komentár