12 September, Štvrtok
 11 °C
TOP

Dajme šancu zraneným zvieratám

WWF Slovensko (Svetový fond na ochranu prírody) a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice, čo umožní zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat.

Záchranná stanica funguje v Zázrivej na Orave od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Od svojho vzniku zachránila už viac ako dvetisíc zvierat, dominujú vtáky, a to najmä dravce – orol skalný, myšiak lesný či sokol myšiar, ale i ostatné vtáky. Nasledujú cicavce, obojživelníky a plazy. Starali sa tu už o zranené vydry, ježkov, veveričky, ale aj o dve vĺčatá, rysicu Leu či deväť medvedích mláďat. „Vo viac ako 90 percentách prípadov je príčinou toho, že sa k nám do záchrannej stanice dostane zranený živočích, práve človek a ľudská aktivita,“ hovorí zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Metod Macek. „Medzi najčastejšie druhy zranení patrí zásah elektrickým prúdom či náraz do elektrických vedení, a to najmä v prípade vtákov. Nasledujú nárazy do sklenených plôch budov, ktoré pôsobia ako zrkadlá. Vták vidí v skle odraz stromu či oblohy a narazí do prekážky v plnej sile. Tretiu veľkú skupinu tvoria zvieratá, ktoré sa zrania pri prekonávaní rôznych typov bariér, ktoré pribúdajú v krajine, či už ide o cesty alebo oplotenia. A špeciálnym obdobím v stanici je jar, keď k nám prichádza množstvo mláďat, ktoré niekedy ľudia odnášajú z prírody zbytočne,“ vysvetľuje M. Macek.

Stanicu chcú rozšíriť o lesík, pribudne aj prístrešok

Kampaň Šanca pre zranené zvieratá potrvá do konca apríla a podporiť ju môže každý jednotlivec i firma na www.startlab.sk/zranenezvierat. Vyzbierané peniaze chcú použiť na rozšírenie stanice o malý lesík, ktorý poskytne vhodný priestor najmä väčším druhom zvierat v čase rehabilitácie. Priestor je potrebné oplotiť a vybudovať prístrešok. Časť peňazí plánujú použiť na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučné prvky pre deti. Každoročne stanicu navštívi viac ako dvetisíc návštevníkov, najmä rodín s deťmi a školské triedy.

WWF Slovensko sa venuje ochrane vôd, lesov a šeliem. Navrhuje opatrenia pre lepšiu ochranu migračných trás, po ktorých sa šelmy, ale i ďalšie druhy zvierat presúvajú v krajine a realizuje opatrenia na ochranu lesov a vôd, ktoré sú ich prirodzeným domovom. Spolupráca so záchrannou stanicou je pre tím WWF prirodzenou súčasťou práce.

Zdroj foto WWF Slovensko, autor foto Jakub Krška

Odoslať komentár