15 Jún, Sobota
 18 °C
TOP

Zakročte proti jarnej únave – prinášame zopár tipov

Poznáte to, však? Ešte len prekročíme prah nového roka a už sa nevieme dočkať, kedy nám na dvere zaťuká jar. A keď nás konečne lúče prvého jarného slnka pošteklia na nose, tak sa namiesto očakávaného prílevu energie, dostaví neskutočná únava.

„Jarná únava predstavuje súhrn nepríjemných pocitov, ktoré sa objektívne prejavujú u všetkých vekových kategórií populácie,“ hovoria odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Jej príčinou sú podľa verejných zdravotníkov biorytmy, ktoré ľudský organizmus výrazne ovplyvňujú. Počas zimného obdobia neprijímame dostatok slnečného svetla, čo sa prejaví úbytkom energie, malátnosťou a negatívnym psychickým naladením. „Na vine nie je moderná doba, jarnou únavou trpeli už aj naši predkovia. Po skončení zimy je organizmus vyčerpaný a unavený zo stresov a chorôb. Zvýšená je aj produkcia smogu, ktorá má za následok vyšší podiel kyslíkových radikálov v našom okolí a svoju úlohu zohráva i to, že počas zimy jedávame menej ovocia a zeleniny. To všetko kladie veľké nároky na telo, ktoré musí často maximálne využívať rezervy energie, ako aj imunitného systému,“ vysvetľujú odborníci.

Nezabúdajte na pobyt na čerstvom vzduchu

Aby sme boli fit, je dôležité pripraviť svoje telo po zime na prechod do jari. Organizmus naštartujeme pravidelnou dennou polhodinovou rýchlejšej chôdze.

Hýbte sa

Pohyb však potrebuje telo nielen na čerstvom vzduchu, myslieť by sme naň mali aj v práci. Ak máte sedavé zamestnanie, robievajte si pravidelné prestávky a zacvičte si. Otvorte okno, poprechádzajte sa a ponaťahujte si chrbát, ruky i nohy. Na uvoľnenie pomáhajú i dýchacie cvičenia, a tak počas dňa urobte vo vzpriamenom sede tri – štyri razy sériu hlbokých nádychov a výdychov, pri každom nádychu a výdychu rátajte do päť.

Zvýšte príjem čerstvého ovocia a zeleniny

Pred príchodom jarných dní je veľmi dôležité zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny.

Dodržiavajte pitný režim

Nezabúdajte ani na pravidelné pitie čistej vody, ktorú môžete striedať s nesladenými čajmi či šťavami.

Doplňte vitamíny

„Z vitamínov je najdôležitejší prísun vitamínu C. Imunitný systém podporíte užívaním prírodných látok zo skupiny antioxidantov, ktoré zmierňujú pôsobenie voľných kyslíkových radikálov, ako sú vitamíny A, B, C a minerály, selén a zinok,“ radia odborníci.

Vyhýbajte sa stresu a relaxujte

Dôležité je tiež vedieť, že organizmus oslabuje a škodí mu fajčenie aj nadmerná konzumácia alkoholu. „Ak je to možné, snažte sa vyhýbať stresujúcim situáciám. Neokrádajte sa o spánok, nájdite si vhodnú relaxačnú metódu, napríklad jogu, či autogénny tréning a venujte sa nejakej záľube,“ odporúčajú verejní zdravotníci.

Informácie poskytol Odbor hygieny detí a mládeže a referát komunikačný ÚVZ SR

Odoslať komentár