25 Apríl, Štvrtok
 12 °C
TOP

Zakladáme záhradku na balkóne či terase

Hoci balkón či terasu zvyčajne vnímame ako priestor slúžiaci na relax, nemusí byť len miestom okrasných rastlín či kvitnúcich kvetov. Ak túžite po vlastnej úrode zeleniny či byliniek, je najvyšší čas pustiť sa do práce. Aj balkón či terasa vám na túto činnosť celkom postačí.

O benefitoch doma vypestovanej čerstvej zeleniny isto niet pochýb a bylinky nielen spestria náš jedálniček ale aj prospejú nášmu zdraviu a dodajú výbornú chuť našim pokrmom.

Budete potrebovať

-kvetináče, kontajnery, hranty, prípadne debničky – ak nájdete doma nejaké staršie, ktoré ste predtým používali, najskôr ich dobre umyte v horúcej vode,

-zeminu – teda výsevový substrát,

-semená prípadne priesady byliniek a zeleniny – o ich výbere sa poraďte v obchodoch pre záhradkárov, jestvujú odrody vhodné práve na pestovanie v kvetináči, respektíve balkónové odrody,

-záhradnícke náradie,

-rukavice,

-krhlu na polievanie – so sitkom

Týmto bylinkám a zelenine sa bude dariť

Na priamy výsev do kvetináčov sa hodí pažítka, žerucha, bazalka, mäta, tymian aj kôpor. Zo zakúpených sadeníc sú na pestovanie na balkóne či terase vhodné rozmarín, oregano, majorán či šalvia. Zo zeleniny by ste mohli uspieť v pestovaní reďkoviek, cibuľky, šalátov, paradajok, fazule, hrachu, baklažánu, paprík, uhoriek, tekvíc či cukety. Miesto vyhraďte aj pre jahody.

Takto sa to podarí

Na pestovanie byliniek v kvetináči zvoľte slnečné miesto, pažítke a žeruche sa bude dariť aj v polotieni. Miesto pre zeleninu zvoľte podľa odporúčaní pre jednotlivé druhy.

Výsev zo semiačok:

Pri výseve byliniek zo semiačok najskôr naplňte kvetináče zeminou, následne na jej povrch nasypte semená, tie prekryte tenšou vrstvou zeminy. V prípade výsevu zeleniny si motyčkou naznačte riadky, vložte do nich semiačka, riadky zahrňte zeminou a jemne povrch pritlačte – potrebnú vzájomnú vzdialenosť riadkov a semiačok si prečítajte na obale, v ktorom ste semiačka zakúpili. Na záver všetko dôkladne pokropte vodou – nepoužívajte pritom silný prúd vody, ten by semiačka vyplavil – použiť môžete krhlu so sitkom.

Výsadba sadeníc:

Kontajnery či debničky naplňte zeminou. Vyznačte si miesta, kam budete jednotlivé rastliny vysádzať. Dbajte pritom na to, aby ste dodržali ich odporúčanú vzdialenosť od seba, inak by nemali po čase kam rásť. Priesady zeleniny vysádzajte do takej hĺbky, v akej boli predpestované. Sú však aj rastliny, ktoré požadujú hlbšiu výsadbu, ide najmä o pór, paradajky, či uhorky. Plazivým rastlinám, akými sú napríklad hrach či fazuľa je potrebné ešte pred výsadbou vytvoriť oporu – napríklad zo sieťoviny, pletiva či drevených doštičiek, ktoré môžete pripevniť vertikálne na stenu balkóna či terasy. Takto, teda vo zvislej polohe, môžete pestovať aj uhorky a cukety. Pod nimi tak získate priestor napríklad pre kríčkovú fazuľku. Myslite tiež na to, že aj paradajky budú časom potrebovať vhodnú oporu ku ktorej ich priviažete – v obchodoch pre záhradkárov ponúkajú na tento účel rôzne tyče či špirály.

Náš tip:

Z drevených varešiek či paličiek od nanukov si vyrobte menovky. Ak radi tvoríte, môžete si ich pomaľovať prípadne vyzdobiť obrúskovou technikou. Keď sú hotové, na každú napíšte názov jednej z byliniek či zeleniny a zastoknite do príslušného kvetináča alebo políčka v debničke či kontajneri.

Odoslať komentár