13 December, Piatok
 1 °C
TOP

Objavili nezvyčajné guľometné hniezdo

Starosta obce Chocholná-Velčice ohlásil nezvyčajný nález, ktorým je nemecké železobetónové guľometné hniezdo z druhej svetovej vojny. V domnení, že je to skala, ho vykopal miestny poľnohospodár na území obce Kostolná-Záriečie, lebo mu zavadzalo pri orbe na poli.

„Objekt bol už v čase nálezu značne poškodený. V nezistenej dobe po prechode frontu bola z objektu odbitá horná, zo zeme vytŕčajúca časť, lebo prekážala orbe, a keďže zvyšok objektu ostal pod úrovňou terénu, zabudlo sa naň,“ hovorí Matúš Sládok z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava. V mieste nálezu a v jeho blízkom okolí vykonali pamiatkari prieskum detektorom kovov s negatívnym výsledkom. To naznačuje, že hniezdo nebolo aktívne využité pri obrane proti postupujúcej sovietskej a rumunskej armáde.

Viacero variantov

„Objekty tohto typu sú známe pod názvami Kugelstand a Kugelbunker. Majú tvar zrezanej gule alebo gule s vyčnievajúcim vstupom v tvare valca alebo lievika. Vyrábali sa aj na území Slovenska v závere roku 1944 až do prechodu frontu krátko pred koncom vojny odlievaním betónu do drevených opakovane použiteľných foriem, v ktorých bola vložená zviazaná armatúra zo železných prútov. Oba základné tvary sa zhotovovali vo viacerých variantoch. Slúžili ako kryty a palebné miesta pre pechotu, najčastejšie pre guľometníkov,“ popisuje nález Matúš Sládok.

Dostali rozličné využitie

Na Slovensku bolo rozmiestnených možno až tisíc Kugelstandov, čím sa u nás stali najpočetnejším nemeckým palebným železobetónovým objektom. „Najviac ich bolo na území Bratislavy, vyhlásenej za pevnosť, a na pevnostnej línii tiahnucej sa od Bratislavy až do Kysúc. Po vojne sa značná časť z nich zničila, časť ostala na miestach pôvodného osadenia a časť bola premiestnená a druhotne využitá, napríklad sa použili ako kvetináče, preliezky na detských ihriskách či nádrže. V Trenčianskom kraji boli do tohto nálezu známe minimálne tri zachované Kugelstandy a miesta niekoľkých ďalších zničených alebo premiestnených na neznáme miesto,“ prezrádza odborník a dodáva, že ak pri zemných alebo výkopových prácach narazíte na takýto alebo podobný vojnový objekt, kontaktuje čo najskôr príslušný krajský pamiatkový úrad.

autor foto Matúš Sládok

Odoslať komentár