24 Apríl, Streda
 6 °C
TOP

Lietajúce auto na slovenských cestách

Na cestách a aj na oblohe sa objavila nová forma cestovania a táto novinka sa volá gyrokoptéra. Jej lety a cesty môžete najnovšie sledovať aj online.

Lietajúce autá sa už desaťročia objavujú vo vedecko-fantastických filmoch a ich vývoj má 30 ročnú tradíciu aj na Slovensku. Skutočne v praxi používané lietajúce auto k nám však prišlo z Českej republiky. Gyrokoptéra Calidus, schválená na jazdu po ceste, sa vyrába v Přerove. Letecký nadšenec Milan Paprčka si ju zadovážil pre svoje dobrodružné a poznávacie lety. Umožňuje mu preletieť sa nad zaujímavými miestami a zároveň ju využívať na jazdu po cestách. „Po rokoch snívania o takomto type dopravy som konečne našiel jednoduché a cenovo dostupné riešenie. Je to úplne iný zážitok, ako keď lietam v lietadle, alebo jazdím autom. Je to ako kombinácia oboch a umožňuje mi vidieť svet z úplne novej perspektívy,“ netají nadšenie Milan a dodáva: „Z letov potom zdieľam 360° zábery na svojej stránke www.Travelvirtual.eu, kde sa môžete rozhliadnuť vôkol seba sponad Ďumbiera, Spišského hradu, či Banskej Štiavnice.“ Takéto snímkovanie je umožnené vďaka profesionálnej 360° kamere, ktorú má Milan pripevnenú na bruchu gyrokoptéry a umožňuje mu zachytiť úchvatné fotografie a videá z jeho ciest.

Gyrokoptéra sa ukázala byť veľmi prístupnou a bezpečnou možnosťou pre cestovanie. Na rozdiel od bežných lietadiel, ktoré vyžadujú dlhé štartovacie a pristávacie dráhy, jej stačí len 60-100 m rovnej plochy na vzlet a 20-50 m na pristátie, čo ju robí nezávislou na štandardných letiskách. Vo vzduchu sa pohybuje pomocou benzínového motoru a dosahuje rýchlosť v rozsahu od 30 km/h až po 200 km/h. Na zemi na jej pohon slúžia dva elektromotory s dojazdom 40 km a maximálnou rýchlosťou 40 km/h. Pre jazdu v premávke je vybavená predpísaným osvetlením, klaksónom, smerovkami, aj evidenčným číslom. „Je to skôr jazdiace lietadlo, ako lietajúce auto. Keď pristanem, napríklad aj na lúke za svojim domom, presuniem sa po ceste k sebe do dvora. Jazdu po ceste využívam hlavne na priblíženie z miesta pristátia napríklad na pumpu, do reštaurácie, hotela, či na pracovné stretnutie. Volím si také miesto pristátia, aby som po ceste nemusel ísť ďalej ako 15 kilometrov,“ uzatvára rozprávanie Milan Paprčka.

Informácie a foto poskytla Andrea Farkašová, CBS

Odoslať komentár