25 Apríl, Štvrtok
 9 °C
TOP

Kresťania v Egypte oslávia Vianoce 7. januára

Duchovnú aj telesnú prípravu na slávenie vianočných sviatkov začali koptskí ortodoxní kresťania 25. novembra špeciálnym prísnym „svätým pôstom Narodenia“. Počas 43 dní sa zriekajú mäsa a živočíšnych produktov. Narodenie Pána oslávia 7. januára – čo je v koptskom kalendári 29. deň mesiaca kojak, známeho aj ako mesiac Panny Márie.

Eíd mílád madžíd je egyptský ekvivalent pozdravu Šťastné a veselé Vianoce, ktorý v doslovnom preklade znamená „sviatok slávnostného narodenia“. V Egypte ho pri slávení vianočných sviatkov budú vyslovovať ortodoxní kopti, ktorí tvoria najväčšiu kresťanskú populáciu na Blízkom východe. Egyptológ z Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV) približuje tradície spojené so slávením vianočných sviatkov v tejto lokalite. „Každú sobotu počas mesiaca kojak sa koptskí veriaci zúčastňujú na špeciálnej liturgii, ktorá sa vyznačuje zvláštnymi polnočnými chválospevmi. Ich názov sa prekladá ako Sedem a štyri (arab. Sabaa wa arbaa), čo zodpovedá počtu siedmich hymnov theotokia a štyroch chválospevov na Pannu Máriu Bohorodičku. Skoro ráno, okolo piatej hodiny, sa potom veriaci zúčastňujú na nedeľnej svätej omši. Zvyku včasnej rannej omše sa na Slovensku asi najviac podobajú katolícke roráty,“ vysvetľuje Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Vianočný stromček aj bohoslužby trvajúce až do rána

Pred Vianocami sú aj egyptské kostoly a domy kresťanov vyzdobené stromčekmi, svetlami a malými jasličkami. „Na Štedrý deň otvára patriarcha – pápež ortodoxnej koptskej cirkvi (aktuálne 118. baba Tawadros II.) v káhirskej katedrále svätého Marka špeciálne obrady. Bohoslužby sa začínajú okolo jedenástej večer a zvyčajne končia po polnoci, ale niektoré trvajú až do rána do štvrtej,“ približuje egyptológ. Keď sa obrady skončia, veriaci idú domov zjesť špeciálne vianočné jedlo fatta, pozostávajúce z chleba, ryže, cesnaku a vareného jahňacieho mäsa. Obľúbené sú vianočné jedlá obsahujúce mäso, vajcia a maslo, čiže všetko, čo veriacim počas adventného pôstu chýbalo.

Darčeky prinesie Noel

„V Egypte nechodí Ježiško, ale baba Noel, akási blízkovýchodná adaptácia Mikuláša – francúzskeho père Noël. Symbolizuje ducha štedrosti a to dokonca aj pre moslimské deti. Keďže v Egypte nie sú komíny, baba Noel prichádza cez okná a zanecháva darčeky, často výmenou za koláčiky kahk, ktoré sú obdobou našich medovníkov,“ spresňuje Jozef Hudec.

Zdroj informácií: SAV

foto: Koptský kláštor v Egypte, autor foto Jozef Hudec

Odoslať komentár