25 Apríl, Štvrtok
 10 °C
TOP

Spomíname na Jožka Kronera


Brat herca Ľudovíta Kronera, Jána Kronera, herečky Márie Hojerovej, otec herečky Zuzany Kronerovej, manžel herečky Terézie Hurbanovej-Kronerovej a tiež strýko herca Jána Kronera. Taká „malá“ herecká rodinka… Jeho nesmierny talent si získal srdcia mnohých divákov. Vedel nás rozplakať i rozosmiať a každú jeho filmovú či divadelnú úlohu sme mu uverili. A uverili mu aj filmoví kritici. Jozef Kroner stvárnil postavu Tóna Brtka vo filme Obchod na kozre, ktorý v roku 1966 ako prvý česko-slovenský film získal cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar) za najlepší cudzojazyčný film.

Jozef Kroner sa narodil 20. marca 1924 v Staškove. Pochádzal z dvanástich detí, doba nebola práve jednoduchá a tak sa mladý Jožko zamestnal najprv ako robotník v Trenčíne a pracoval aj ako vedúci dielne v Považskej Bystrici. Voľný čas však venoval ochotníckemu divadlu. V divadle v Martine spoznal svoju budúcu manželku Teréziu Hurbanovú, s ktorou sa od roku 1956 stali členmi činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Kroner tu pôsobil až do odchodu do dôchodku v roku 1984, celkovo stvárnil na tejto prestížnej divadelnej scéne viac ako sto postáv. Komické, dramatické či dokonca tragikomické postavy v jeho podaní boli vždy zárukou skvelého umeleckého zážitku. Kubo, Jožko Púčik, Jago v Shakespearovom Othellovi, Holba v Najdúchovi, Sganarel v Donovi Juanovi či profesor Poležajev. Každej z týchto úloh a, samozrejme, aj mnohým ďalším vdýchol Kroner dušu.

Film a televízia

Jozef Kroner účinkoval v mnohých filmoch či seriáloch. Doslova nezabudnuteľná je jeho postava Tona Brtka z filmu Obchod na korze, ktorý získal aj Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Boli tu však ďalšie úlohy, ktoré Kroner „poznačil“ svojím talentom a dodnes ich vnímame ako jedinečné. Či už to bol Pacho, hybský zbojník, Adam Krt v Rysavej jalovici alebo Michal Pichanda vTisícročnej včele. Úspech zaznamenali aj ďalšie filmy či seriály, v ktorých Kroner stvárnil predovšetkým hlavné postavy ako Kubo, Živý bič, Vôňa remesla, Štvorylka, Jánošík, Muž, ktorý luže, Kosenie Jastrabej lúky, Soľ nad zlato,Sváko Ragan či Slovácko sa nesúdi.

Keď nebol Jozef Kroner v divadle či nestál pred televíznymi kamerami, svoj voľný čas venoval rybolovu a hubárčeniu. Ale našiel si čas aj na literárnu tvorbu. Je autorom kníh Herec na udici (1970), Herec nielen na udici (1974), S kamerou a s udicou (1979), Neobyčajný testament (1982) a O rybke Beličke (1983).

Ocenenia

V roku 1967 dostal Jozef Kroner titul zaslúžilý umelec a v roku 1978 titul národný umelec. Bol tiež držiteľom zvláštneho uznania z filmového festivalu v Cannes, Striebornej sirény zo Sorrenta či Zlatej ruže zo Sofie. 1. januára 2018 mu prezident Andrej Kiska udelil Pribinov kríž I. triedy (in memoriam). Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa Jozef Kroner stal slovenským hercom 20. storočia.

Zomrel 12. marca 1998 vo veku nedožitých 74 rokov.

Odoslať komentár