24 Apríl, Streda
 7 °C
TOP

Bizarná cukrová povodeň v Bostone zabila 21 ľudí

Či už hovoríme o slovenských alebo o svetových dejinách, jedno majú spoločné. Historické kroniky zdokumentovali nespočetné množstvo udalostí, ktoré ovplyvnili život ľudí a ďalšie smerovanie spoločnosti. V historických prameňoch však nájdeme aj mnohé zaujímavé, záhadné a dokonca aj doslova bizarné udalosti.

Práve do kategórie bizarných ani nie udalostí, ale priam katastrof, by sa dalo zaradiť sladké peklo v Bostone zo začiatku 20. storočia. Písal sa 15. január 1919, keď sa stala až neuveriteľná nehoda aj s tragickými následkami – 21 mŕtvych a 150 zranených. Prvé, čo ľudia zaregistrovali, bola mohutná explózia v severnej časti Bostonu. V tej chvíli len málokto tušil, čo ju spôsobilo. Až keď sa do ulíc mesta začala nekontrolovateľne valiť masa cukrového sirupu, miestni vedeli, čo sa práve stalo. Približne osem miliónov litrov melasy prúdilo úžasnou rýchlosťou, ľudia sa pred ňou snažili utiecť, nie všetkým sa to však podarilo. Cukrové vlny boli údajne až deväť metrov vysoké a hnali sa rýchlosťou až 50 km za hodinu. Záchranné zložky boli na mieste tragédie aj v uliciach Bostonu pomerne rýchlo, avšak záchranné práce boli zložité. Vozidlá aj ľudia sa totiž len veľmi ťažko dokázali v lepkavej hmote pohybovať. Podľa miestnych historických záznamov o tejto udalosti trvalo až pol roka, kým sa podarilo Bostončanom úplne vyčistiť ulice a budovy. Pomohlo im pri tom niekoľko miliónov litrov slanej vody, ktorú čerpali z prístavu. Obyčajná čistá voda na zalepené časti domov a ulíc jednoducho nestačila. Celková škoda predstavovala 600-tisíc dolárov, čo by v prepočte na dnešnú hodnotu mohlo byť až 120-miliónov dolárov.

Príčinu toho, prečo k tejto tragickej nehode došlo, lúštili vedci až donedávna. Avšak niektoré veci boli jasné už vtedy. Sirup bol uskladnený vo vysokej nádrži v bostonskej štvrti North Ende. Táto melasa sa používala na destiláciu pálenky. V inkriminovaný deň dorazila z Portorika nová dodávka melasy a tú načerpali do nádrže s priemerom 27 metrov a vysokej 15 metrov, čím ju naplnili doplna.

Problémom však bolo aj to, že sa rapídne zvýšila vonkajšia teplota oproti predchádzajúcemu dňu a to urýchlilo fermentačné procesy. Následne sa zvýšil tlak na vonkajší plášť nádrže, hmota nakoniec explodovala a začala sa rútiť do ulíc Bostonu. Železné časti prasknutej nádrže údajne preleteli až dvesto metrov.

Problémom nádrže však boli aj nedostatočné a nekvalitné spoje. Spoločnosť United States Industrial Alcohol Company, ktorá nádrž a výrobu prevádzkovala, vedela o konštrukčných chybách nádrže, avšak s ich odstránením sa nejako zvlášť nezaoberala. Zamestnanec zodpovedný za monitorovanie nechal nádrž natrieť hnedou farbou, aby nebolo možné spozorovať netesnosti.

Firma najskôr označovala za príčinu tragédie bombový útok. Nasledoval dlhý šesťročný súdny proces, v rámci ktorého bola jasne definovaná príčina nehody v neodstránených chybách nádrže. Celkovo spoločnosť vyplatila asi milión dolárov ľuďom, ktorý táto tragédia zasiahla, pozostalí dostali platby vo výške 7-tisíc dolárov.

Odoslať komentár