20 Júl, Sobota
 24 °C
TOP

Práce v záhrade v septembri

September, krásny, z astronomického hľadiska vlastne ešte letný mesiac, máva pekné počasie s príjemnými teplotami. Do konca sezóny, ktorú fakticky ukončia až prvé mrazíky, zostáva ešte niekoľko týždňov, a tak sa môžete ešte vypraviť do obchodu aj pre nejaké semienka.

Ešte v septembri môžete vysiať reďkovky. Výsev šalátu je už časovo na hrane, ale ak sa poponáhľate, určite niečo zožnete. Skôr než klasické hlávky ale budete žať voľné listy.

Skleník sa v septembri oplatí dvojnásobne. Pokiaľ nie je cez deň vonku teplo, v chránenom priestore budú semienka dobre vzchádzať a pôda výrazne nevychladne ani cez noc. Skleník alebo fóliovník tak rastlinám daruje navyše ešte aspoň tri týždne. Skoro rovnako dobre ako skleník však poslúži aj priestrannejšií prenosný kryt, ktorý položíte na vysiaty záhon.

Nastáva aj doba pre výsevy druhov k skorému jarnému zberu. Vysievajte hlavne listovú zeleninu. Pozor, cesnak ešte nevysádzajte. Pôda je zatiaľ príliš teplá, a buď by vám strúčiky stihli do zimy vyrašiť, alebo by v teplej a vlhkej pôde zhnili.

Osobitnú pozornosť venujte druhom, ktoré zostávajú na záhonoch až do jari – teda póru, kelu kučeravému a ružičkovému kelu. Rastliny priebežne prezerajte, zbavujte ich slimákov, húseníc a žltých listov. Slabšie rastliny prednostne spracujte, aby na záhonoch zostali len tie najsilnejšie. V pôde zostáva tiež koreňová zelenina na zimné uskladnenie, pokiaľ nie je napadnutá hlodavcami. Pokojne na ňu preto ešte na mesiac zabudnite, kým nedorastie a nevyzreje. Žiadnu zeleninu už netreba prihnojovať, je ale nutná zálievka. Nemusí byť každodenná.

Dopredu si pripravte dostatočnú zásobu nádob, debničiek aj menoviek, zeleninu už pri zbere trieďte na kvalitnejšie kusy a ostatné a vyberte si na to pekný deň so suchým počasím.

Odoslať komentár