22 Máj, Streda
 22 °C
TOP

Vetrajte aj počas zimy zdravo

Správne nastavená teplota v miestnostiach a ich pravidelné vetranie sú veľmi dôležité pre náš organizmus. Prinášame rady odborníkov, ako na to.

Výskyt viróz sa častokrát mylne pripisuje iba chladnému počasiu. Vedeli ste, že ich šíreniu sa darí aj v príliš prekúrených miestnostiach? V teplých priestoroch sa podľa odborníkov všeobecne sústreďuje viac vírusov a baktérií. „Počas zimných mesiacov je z hľadiska prevencie pred ochorením potrebné v každej obývanej miestnosti udržiavať určitú optimálnu teplotu,“ radia odborníci z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. V priestoroch, kde človek dlhšie sedí, je optimálne zvolenou teplotou 22 – 26 °C. Odporúčané teploty pre kúpeľne sú 22 – 24 °C, vstupné haly 18 až 20 °C, chodby a schodiská 15 – 18 °C. V spálni by sa teplota mala pohybovať na úrovni 16 – 20 °C, pričom pri novorodencoch by to malo byť 20 °C a pri menších deťoch 18 až 20°C. „Takto zvolené teploty v miestnostiach sú vhodné pre regeneráciu organizmu. Urýchlia sa procesy v tele, posilňuje sa imunitný systém a napomôže to ku kvalitnému spánku. Teplota v spálni by ale nemala klesnúť pod 16 °C pre zníženú obranyschopnosť organizmu voči respiračným ochoreniam,“ odporúčajú hygienici.

Miestnosti je dôležité pravidelne vetrať
Počas zimných mesiacov treba dbať aj na pravidelné vetranie miestností, a to takzvane nárazovo, s oknom dokorán na niekoľko minút a niekoľkokrát denne, aby sa vzduch v miestnosti vymenil. Príliš vysoká teplota v miestnosti spôsobuje väčšie vyčerpanie, únavu, bolesti hlavy a znižuje vlhkosť vzduchu. Suchý vzduch vysušuje sliznice očí a dýchacie cesty a narúša ich prirodzenú vlhkosť. „Dôsledkom suchého vzduchu môže byť zvýšená chorobnosť, opakované zápaly spojiviek, nosovej sliznice, hrdla a dráždivý kašeľ. Suchý vzduch má vplyv aj na vysušovanie pokožky tváre, čo sa prejavuje jej predčasným starnutím a vznikom vrások,“ hovoria odborníci. Optimálna vlhkosť vzduchu by sa mala počas chladného počasia pohybovať od 30 – 50%. Vhodná úprava vlhkosti vzduchu v miestnostiach sa dá dosiahnuť vetraním. Vzduch sa v byte zvlhčuje aj v dôsledku varenia, prania, či sušenia mokrej bielizne.

Náš tip
Ako zvlhčiť vzduch?

Pokiaľ je v priestoroch bytu veľmi suchý vzduch, na zvlhčovanie môžete použiť rôzne druhy zvlhčovačov, prípadne na radiátory umiestniť odparovače – treba ich však udržiavať v čistote a pravidelne v nich vymieňať vodu, aby ste predišli tvorbe baktérií.

Informácie poskytol Odbor hygieny životného prostredia, Referát komunikačný ÚVZ SR.

Odoslať komentár