19 September, Štvrtok
 22 °C
TOP

Skladovanie a užívanie liekov v lete

Je dôležité vedieť, ako skladovať lieky pri stúpajúcich teplotách tak, aby nedošlo k ich znehodnoteniu alebo strate účinnosti. Rovnako je dobré mať znalosť o tom, ako ich v letných mesiacoch užívať tak, aby sme sa vyhli prípadným zdravotným rizikám. Radia odborníci zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Lieky sa vo všeobecnosti odporúča skladovať na suchom a tmavom mieste pri teplotách do 25 °C. „Poznáme však veľa výnimiek – lieky, ktoré potrebujú nízku regulovanú teplotu a musia sa skladovať v chladničke. Ide napríklad o inzulín, rôzne kvapky do nosa, očí alebo uší, sirupy, roztoky, masti, čapíky či emulzie a aerosóly,“ hovoria odborníci a pripomínajú: „Pri uskladnení lieku si vždy prečítajte informácie na obale a v takzvanom príbalovom letáku. Nájdete tam aj inštrukcie, pri akej teplote je potrebné liek skladovať. Nezabúdajte ani na kontrolu dátumu exspirácie.“ Rovnako je dôležité, aby ste lieky nezabudli na priamom slnku – napríklad položené na stole alebo na kuchynskej linke, prípadne v aute. Bezprostredne po užití lieky ich treba odložiť naspäť na tmavé a suché miesto, pretože okrem vysokej teploty lieky znehodnocuje aj zvýšená vlhkosť. Ich skladovanie sa preto neodporúča v kúpeľni alebo v kuchyni, kde sa teplota aj vlhkosť často menia. Ideálnym miestom na skladovanie liekov je podľa odporúčaní odborníkov napríklad spálňa či obývačka.

Leto a užívanie liekov

Pri užívaní niektorých liekov je naša pokožka citlivejšia na slnečné svetlo a ultrafialové svetlo vrátane solárií, upozorňujú odborníci a prízvukujú tiež, že to môže viesť k nežiaducim účinkom ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Medzi lieky, ktoré spôsobujú takúto citlivosť, patria napríklad niektoré antibiotiká, retinoidy, antidepresíva, antiepileptiká, onkologické lieky, lieky na tlak, cukrovku a vysoký cholesterol, protizápalové lieky vrátane tých voľnopredajných, masti a krémy, rastlinné prípravky s obsahom ľubovníka bodkovaného. „Informácie o tom, či váš liek spôsobuje zvýšenú citlivosť na slnko, si prečítate v písomnej informácii pre používateľa – príbalový leták, prípadne sa spýtajte vášho lekárnika,“ radia odborníci zo ŠÚKL. Zvýšená citlivosť pokožky na slnko môže podľa nich negatívne ovplyvniť aj dlhodobé kožné ochorenia ako napríklad atopickú dermatitídu, psoriázu alebo herpes,“ objasňujú a dodávajú: „Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka“.

zdroj foto pexels pixabay

Odoslať komentár