22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Pestujeme bylinky

Pestovanie byliniek si už získalo za posledné roky na Slovensku veľa priaznivcov. Miesto si našli na našich balkónoch, terasách i v záhradách. Založte si aj vy bylinkovú záhradu a čerstvé bylinky budete mať vždy poruke. S ich pomocou dokážeme dochutiť a prevoňať pripravované pokrmy či nápoje ale aj posilniť naše zdravie.

Medovka lekárska – je nenáročná na pestovanie, zvládne slnko i polotieň. Dopestovať si ju môžeme zo semiačok, alebo z priesad. Výsadbu z priesad do voľnej pôdy či kvetináčov zväčša realizujeme v mesiacoch apríl a máj, ale nič sa nestane, keď ju zasadíte aj o čosi neskôr.

Levanduľa úzkolistá – obľubuje slnečné stanovište. V záhradníctve zakúpené priesady vysádzajte do vzdialenosti približne 30 centimetrov, pretože sa ešte rozrastú.

Mäta pieporná – nie je príliš náročná, postačí ak jej nájdete polotieň. Rásť bude aj v kvetináči na balkóne či terase. Listy zbierame od júna do augusta, tesne pred rozkvitnutím.

Repík lekársky – je trváca bylinka, ktorá dorastá do výšky 50 až 100 cm a kvitne od júna až do augusta. Nie je príliš náročná, postačí ak jej nájdete slnečné miesto. Rásť bude aj v kvetináči na balkóne či terase. Na liečebné účely zbierame kvitnúcu vňať.

Šalvia lekárska – vysádzame ju na teplých slnečných miestach. Má rada suchšiu pôdu a v zime je potrebné chrániť ju pred mrazom. Šalvia dorastá do výšky 20 až 70 cm, rastie ako poloker a zakvitá peknými fialovými kvetmi. Pestovať ju môžete nielen v bylinkovej ale aj v okrasnej záhrade.

Rozmarín lekársky – je vždyzelený poloker a dorastá do výšky 40 až 200 cm. Ide o trvalku, ktorá obľubuje slnečné stanovište a suchšie pôdy. Treba ho však chrániť pred mrazom. Jeho lístky môžeme zberať počas celého roka. Pre svoju výraznú aromatickú chuť je táto bylinka obľúbená aj v kuchyni. Výborne ochutí pečené mäso a zeleninu a hodí sa aj pri príprave rýb.

Bazalka – je jednoročná bylinka. Obľubuje teplé slnečné stanoviská chránené pred mrazom a vetrom. Jej listy a vňať zberáme od júna až do septembra a pestovať ju môžeme na záhone alebo počas celého roka na okennom parapete.

zdroj foto congerdesign pixabay

Odoslať komentár