27 Apríl, Sobota
 6 °C
TOP

Pestujeme bylinky – Šalvia lekárska

Šalvia lekárska ( Salvia officinalis) je liečivá bylinka, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve využíva najmä pre jej protizápalové a protibakteriálne účinky. Rastie ako poloker a zakvitá peknými fialovými kvetmi. Pestovať ju môžete nielen v bylinkovej ale aj okrasnej záhrade.

Šalviu lekársku vysádzame na teplých slnečných miestach. Má rada suchšiu pôdu a v zime je potrebné chrániť ju pred mrazom. Šalvia dorastá do výšky 20 až 70 cm. Zberáme z nej listy v máji až júli, za suchého počasia, krátko pred úplným rozkvitnutím, najlepšie okolo poludnia. Po odkvitnutí ju treba zrezať, vyženie nové listy.

Účinky na zdravie

Šalvia podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť. Pre jej protizápalové a protibakteriálne účinky sa používa v ľudovom liečiteľstve pri bolesti hrdla. Využíva sa však aj pri gynekologických ťažkostiach, ale aj pri zápaloch močových ciest či tráviacej sústavy. Pri bolesti hrdla, zápaloch v ústnej dutine či krvácaní ďasien sa šalvia lekárska používa ako kloktadlo. Pri kašli a pri poruchách trávenia, akými sú nadúvanie či hnačka sa pije čaj zo šalviových listov, ktorý je vhodným pomocníkom aj počas klimaktéria, keďže zabraňuje nadmernému poteniu.

Šalvia lekárska – kloktadlo

Dve lyžičky sušenej šalvie lekárskej vložte do šálky, zalejte 0,3 litra vriacej vody a prikryte tanierikom. Nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Vlažný odvar kloktajte viackrát denne. Pripravujte si ho vždy čerstvý.

Pozor – neprežeňte to

Bylinky sú výborným pomocníkom pri rôznych ochoreniach, užívať by sme ich však mali s rozumom, pretože u každého môžu mať iné účinky a aj ich dlhodobé užívanie nám môže namiesto očakávanej pomoci skôr uškodiť.

zdroj foto ketrin_markovicova pixabay

Odoslať komentár