22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Pestujeme bylinky – Repík lekársky

Repík lekársky ( Agrimonia Eupatoria) je liečivá bylinka, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve využíva najmä na zmiernenie tráviacich ťažkostí a hojenie rán. Rastie na lúkach aj popri poľných cestách, ale pestovať ho môžete aj vo svojej bylinkovej záhrade. Nie je príliš náročný, postačí ak mu nájdete slnečné miesto. Rásť bude aj v kvetináči na balkóne či terase.

Repík lekársky je trváca bylinka, ktorá dorastá do výšky 50 až 100 cm a kvitne od júna až do augusta. Na liečebné účely zbierame jeho kvitnúcu vňať.

Účinky na zdravie

Repík lekársky má priaznivé účinky na celé trávenie a vylučovanie. Podporuje správne fungovanie pečene a žlčníka. Jeho účinky sa využívajú aj pri zápaloch žalúdočnej sliznice, či hnačkách. Pre svoje protizápalové účinky sa repík používa aj ako účinné kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine.

Repík lekársky – kloktadlo

Kloktadlo si pripravíte tak, že jednu až dve polievkové lyžice sušeného repíka lekárskeho vložte do šálky, zalejte 0,3 litra vriacej vody a prikryte tanierikom. Nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Vlažný odvar kloktajte viackrát denne. Pripravujte si ho vždy čerstvý.

Repík lekársky – čaj

Jednu lyžičku sušeného repíka lekárskeho zalejte šálkou vriacej vody a prikryte tanierikom. Nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Pijeme vždy 2 − 3 šálky za deň do zmiernenia ťažkostí.

Pozor – neprežeňte to

Bylinky sú výborným pomocníkom pri rôznych ochoreniach, užívať by sme ich však mali s rozumom, pretože u každého môžu mať iné účinky a aj ich dlhodobé užívanie nám môže namiesto očakávanej pomoci skôr uškodiť.

zdroj foto WikimediaImages pixabay

Odoslať komentár