22 Máj, Streda
 17 °C
TOP

Živý včelársky skanzen v Moravanoch

Dolný Zemplín sa môže pochváliť ekoturistickou novinkou. V obci Moravany otvorili Živý včelársky skanzen, v ktorom sa život nezastaví, budú v ňom žiť včely, prebiehať včelárske prednášky aj apiterapia.

Nadšenie miestnych včelárov vyústilo do nápadu ukázať prácu s týmto užitočným hmyzom aj laickej verejnosti. V živom včelárskom skanzene sa všetci zvedavci dozvedia ako sa kedysi chovali včely, čo sa zmenilo, od čoho sa upustilo a čo sa naopak pridalo v starostlivosti o túto nenahraditeľnú zložku ekosystému. Návštevníci tiež uvidia dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti. Všetky budú obývané včelími rodinami. Včelárska, ale i laická verejnosť má tak príležitosť pozrieť si život včiel bezpečne, s podrobnými informáciami a odborným výkladom.

Úľové spanie či apiterapia

Práca so včelami nabíja energiou a priaznivo pôsobí na naše zdravie. To, čo včelári získavajú dýchaním vzduchu z úľov, si budú môcť vyskúšať aj návštevníci skanzenu v Moravanoch, a to bez strachu zo žihadiel. Zvedavci, nadšenci aj rodiny s deťmi v skanzene objavia včelín v podobe domčeka, ktorý je upravený pre spánok a oddych priamo na včelích úľoch. Stačí si iba ľahnúť do apidomčeka, dýchať vzduch s vôňou medu, vosku, propolisu a započúvať sa do pokojného bzučania pod vami. A možno aj pokojne zaspať. Terapia pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt.

Informácie a foto poskytla Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Odoslať komentár