15 Jún, Sobota
 17 °C
TOP

Vyhliadková veža nad Kluknavou

Nová 35 metrová rozhľadňa nad obcou Kluknava sa dočkala svojho dokončenia. Za finančnej pomoci Košického kraja a jeho dotačného programu Terra Incognita vo výške 199 tisíc eur sa vytvorila stavba s jedinečnou architektúrou, ktorá využíva moderné technológie a obnoviteľné zdroje energie.

„Green Point, ako autonómna vyhliadková veža, stojí nad našou malebnou obcou Kluknava, vzdialená asi 1,5 hodiny pešo a ponúka úchvatný výhľad na nádherný krajinný reliéf, ktorý náš kraj ponúka. Z veže je vidieť vrchy ako Kloptaň, Dvoriská, Sľubica, Krompašský vrch, Slovinskú a Bielu skalu a najvyšší vrch Kráľovu hoľu. Táto moderná stavba je zároveň technickým zázrakom a architektonickým skvostom, ktorý bude určite pýchou nielen našej obce, ale celého spišského a šarišského regiónu. Je vytvorená z pozinkovaného železa, obložená červeným smrekom a na jej vrchole sa nachádzajú veterné turbíny a fotovoltaické články. Veža sa zapína na súmrakový spínač a jej prevádzka je celoročná a celodenná. Pre nočného návštevníka je vybavená pohybovým senzorom, ktorým sa schodisko veže rozsvieti na 5 minút,“ približuje projekt starosta obce Radovan Zimmermann.

Celoročná atrakcia s ekoturistickým rozmerom

Vyhliadková veža sa odlišuje nielen svojím unikátnym architektonickým dizajnom od jej autora Igora Cziela, ale tiež schopnosťou vlastnej výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, vrátane veterného a slnečného zdroja. Táto inovatívna technológia, ktorá ešte na Slovensku nebola použitá, zabezpečuje energetickú sebestačnosť veže, čo zahŕňa jej osvetlenie a bezplatné nabíjanie mobilných zariadení a elektro bicyklov pre návštevníkov. Veža vďaka samobytnej prevádzke nebude odkázaná na personál, prístupná bude aj vo večerných hodinách a  poskytne jedinečný pohľad na nočnú oblohu na Spiši. „Green Point nie je iba vyhliadkovou vežou, ale je to miesto, ktoré bude atraktívnym cieľom pre návštevníkov po celý rok. V jej okolí sa nachádzajú rôzne turisticky zaujímavé miesta. V obci Kluknava nájdeme Múzeum obuvi, národnú kultúrnu pamiatku Dom služobníctva a stodolu, Drevený krytý most a iné pamiatky,“ povedala Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

zdroj foto KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár