15 Jún, Sobota
 17 °C
TOP

V Košickom kraji obnovili lámačku konope

Prezentácia tradičných remesiel na území Košického kraja dostala opäť zelenú. Vo vodnom mlyne v Kováčovej pri Rožňave obnovili lámačku konope, vďaka čomu návštevník uvidí možnosti využitia vodnej energie nielen na pohon mlecích strojov, ale aj pri spracovaní konope v minulosti.

Vodný mlyn v Kováčovej je svojím príbehom spojený so slávnou rodinou Andrássyovcov. V jeho interiéri sa zachovalo pôvodné originálne technické zariadenie a stroje pre proces výroby múky. „Vodný mlyn v Kováčovej je jedným z klenotov, ktoré v kraji máme. Zachoval sa takmer v neporušenom stave a vďaka majiteľom sa dnes môžu mladé generácie zoznámiť s mlynárskym remeslom. V minulom roku na mlyne pribudlo mlynské koleso a privádzací drevený žľab, ktorých vznik podporil Košický samosprávny kraj cez program Terra Incognita. Tento rok k nemu pribudla obnovená lámačka konope, ktorú nie je možné vidieť nikde inde na Slovensku,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Lámačku konope používali v minulosti výlučne ženy a to hlavne neskoro večer, keď sa nemlelo. Podkladali už predtým namočené a vysušené konopné byle pod drevené bucháre a tým sa oddelila vláknitá časť stebla od drevitej časti. Takto lámané konope sa mohlo ďalej spracovávať. Cieľom nášho projektu bolo aj nainštalovať kožené remene slúžiace ako prevody medzi jednotlivými strojmi a tým zlepšiť celkovú názornosť technológie mletia, ktoré už dnes môžu návštevníci obdivovať počas prehliadky mlyna,“ priblížil majiteľ mlyna Gejza Lyócsa.

Vodný mlyn nájdete v obci Kováčová, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od hradu Krásna Hôrka. Dedinka je malá, žije v nej len niekoľko desiatok obyvateľov, avšak čerstvého vzduchu a pokoja je tu na rozdávanie. Miestni dali obci názov Malé Košice.

Informácie a foto poskytla KOCR Košice Región Turizmus

Odoslať komentár