22 Máj, Streda
 21 °C
TOP

Vyrážate na hory? – nezabudnite na poistenie

Chystáte sa obuť si turistické topánky a vydať sa do hôr za ďalšími dobrodružstvami? Tak by ste ešte pred odchodom na hory nemali zabudnúť uzatvoriť si horské poistenie.

Bez ohľadu na to, či chcete podniknúť len krátky výlet alebo túru, môže vám poistenie v prípade nepredvídaných okolností pomôcť vyhnúť sa zbytočným starostiam navyše. Zo zákona je totiž každá osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Táto povinnosť sa nevzťahuje len na deti do 18 rokov a fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony. Poistenie do hôr sa pritom rozlišuje na krátkodobé a dlhodobé, teda celoročné. Krátkodobé poistenie na hory je vhodné uzatvárať pri jednorazových výletoch. V prípade, že na hory chodíte viackrát do roka, je určite výhodnejšie uzatvoriť celoročné horské poistenie.

Územná platnosť horského poistenia

Platnosť poistenia horskej služby sa vzťahuje len na územie Slovenska, a to na všetky horské oblasti, vrátane jaskýň a priepastí, kde vykonáva horská služba svoju činnosť. Ide o oblasti Malá a Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy a Slovenský raj, Kysuce, Poloniny, Javorníky, či Oravské Beskydy.

Výhody poistenia do hôr

Dôvodom, prečo sa poistiť na hory je skutočnosť, že vám garantuje pomoc v situáciách, kedy si nemôžete alebo neviete pomôcť sami. Pokojne sa môže stať, že v horách zablúdite či uviaznete v ťažkom teréne. A hoc si to nik neželá, dôjsť môže i k úrazu, prípadne strate schopnosti chôdze v dôsledku únavy alebo vyčerpania. Nie je však vylúčený ani zosun alebo zrútenie lavíny, pôdy, skál či zeminy. Tu všade sa môže poistenie zísť.

Čo všetko je poistením kryté

Horské poistenie sa poskytuje v niekoľkých poistných balíkoch, ktorých rozsah krytia sa môže v jednotlivých poisťovniach mierne líšiť. Je preto dobré overiť si to v príslušnej poisťovni a tiež si nezabudnúť preštudovať všeobecné zmluvné podmienky. Každé poistenie do hôr však má kryť zásahy horskej služby akými sú jednak vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytovanie prvej pomoci osobe v tiesni, preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, preprava z horskej oblasti do zdravotníckeho respektíve ubytovacieho zariadenia, preprava osoby v tiesni a to po zemi aj letecky.

Odoslať komentár