15 Jún, Sobota
 12 °C
TOP

Užite si zimnú turistiku v Tatrách

Naše veľhory ponúkajú to pravé zimné dobrodružstvo nielen lyžiarom. Vo vysokohorskom prostredí je každoročne vytýčených približne 20 kilometrov značkovaných turistických chodníkov, takže aj turisti si svoju zimnú dovolenku v Tatrách môžu užiť plným dúškom.

Vydať sa môžete na túry do tatranských dolín, obdivovať tatranské plesá, navštíviť môžete snehový betlehem pri Rainerovej útulni či vodopády Studeného potoka. Ak sa budete počas túry pohybovať na územiach bez lesa, značku na kameni nahradí počas zimných mesiacov značka na tyči.

Tipy na turistiku

Zelené pleso

Zelené pleso patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách a vypraviť sa k nemu môžete zo zastávky Biela voda. Výstup vám potrvá približne tri hodiny. Žltá značkavás povedie celou trasou výstupu – rázcestie/ prístrešok Šalviový prameň 1100m.n.m. – rázcestie /prístrešok Kovaľčíkova poľana – Chata pri Zelenom plese 1551m.n.m. Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) je otvorená celoročne. Tatranská magistrála lemuje chatu v smere Skalnaté pleso – sedlo pod Svišťovkou – Veľké Biele pleso – chata Plesnivec v Belianskych Tatrách, odkiaľ sa dá zísť do Tatranskej Kotliny alebo cez Kopské sedlo do Tatranskej Javoriny. Náročnejší turisti môžu svoje kroky nasmerovať na Jahňací štít.

Chata pod Soliskom

Chata pod Soliskom je najmladšia vysokohorská chata vo Vysokých Tatrách nachádzajúca sa vo výške 1840 m.n.m. Chata je prístupná buď sedačkovou lanovkou zo Štrbského Plesa alebo sa tam môžete vydať po modro značkovanom chodníku vedúcom zo Štrbského Plesa do Furkotskej doliny. Z chaty sa dá ísť červenou trasou aj na Predné Solinsko.

Vodopád Skok

Pohľad na zamrznutý vodopád Skok isto stojí za to a cesta k nemu nie je veľmi náročná. Vedie zo Štrbského Plesa Mlynickou dolinou a na mieste budete za necelé dve hodiny.

Studenovodské vodopády

Ak by sa vám ľadovej krásy málilo, obdivovať môžete tiež rozmanité kaskády Studenovodských vodopádov. Východiskom k týmto najznámejším a najdostupnejším tatranským vodopádom je Starý Smokovec, z Hrebienka tam budete za 45 minút. Príjemnú prechádzku zvládnu bez problémov i seniori a rodiny s deťmi.

Rainerova chata s betlehemom aj so zbierkou lyží

Cestou od Studenovodských vodopádov sa môžete zastaviť na Rainerovej chate nachádzajúcej sa na Starolesnianskej poľane, kde stojí každoročne veľký betlehem zo snehu. Táto najstaršia a najmenšia tatranská chata ukrýva aj malú expozíciu histórie a súčasnosti horských nosičov. Taktiež v nej môžete vidieť zbierku starého horolezeckého náradia a starých lyží, na ktorých sa lyžovali naši predkovia.

Najdôležitejšie veci, na ktoré by turista nemal zabudnúť

Treba pamätať na to, že turistika v zime je iná ako tá letná. Pozornosť treba venovať najmä správnej výbave:

-Vždy si overte počasie, aktuálnu snehovú situáciu a výstrahy, ktoré zverejňujú Tatranské informačné kancelárie aj Horská záchranná služba

-Nezabudnite si pribaliť zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie – palice, turistické mačky, čakan, poprípade lavínovú výstroj

-Uzatvorte si horské poistenie a pamätajte na to, že pred odchodom na túru sa treba zapísať do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení, informovať môžete aj svojich blízkych.

Zdroj informácií a foto OOCR Región Vysoké Tatry

Odoslať komentár