22 Máj, Streda
 18 °C
TOP

Rotunda sv. Juraja – najstaršia stojaca sakrálna stavba

V pohorí Považský Inovec na malom skalnom ostrohu pod úbočím Kozieho chrbta stojí útulný kostolík s vežou a pustovňou – Rotunda sv. Juraja. Ide o najstaršiu stojacu sakrálnu stavbu na území Slovenska a v rámci strednej Európy.

Vek tejto národnej kultúrnej pamiatky stanovili medzi roky 790 až 870, čiže mohla byť postavená ešte pred príchodom Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Rotundu tvorí kruhová loď s priemerom 7,3 metra a podkovovitá apsida. Pôvodné múry sú z lomového kameňa a na niektorých miestach siahajú do výšky 6,5 metra. Súčasťou kostolíka je pristavaná veža a pustovňa.

Vývojové etapy rotundy

Po zániku osídlenia v 13. storočí sa rotunda zmenila na ruinu. Po 300 rokoch došlo k jej obnove v renesančnom slohu. Iniciátorkou prestavby bola v roku 1530 Mária Magdaléna Thurzová. Koncom 16. storočia bola k rotunde pristavaná pustovňa. K radikálnej prestavbe došlo v roku 1777, kedy boli vybudované tehlové klenby nad apsidou a loďou a vymurovaná empora – chórus nad vchodom a vykonané ďalšie úpravy. V rokoch 2009 až 2016 sa uskutočnilo komplexné reštaurovanie rotundy a pustovne, ktoré tiež prinieslo nové významné objavy či už ide o pôvodný okenný otvor v juhozápadnej stene alebo fragmenty nástenných malieb.

Pustovňa a stredoveká škola

O kostolík sa kedysi staral pustovník, ktorý bol tiež hlohovským terciárom. Farská matrika zomrelých zaznamenala, že v roku 1804 zomrel Ján Viktor Zimány, predposledný pustovník od Jurka, ktorý vyše 40 rokov vyučoval deti v škole pri rotunde. Posledného pustovníka údajne vyhnal vtedajší blatnický zemepán Viktor Zerdaheli.

Prikostolný cintorín

Okolo rotundy sa nachádzal tiež cintorín. V rokoch 1974 – 1980 tam Archeologický ústav SAV Nitra pod vedením A. Ruttkaya odkryl a zdokumentoval 126 hrobov. Na ploche cintorína sa našlo vyše 20 veľkých náhrobných kameňov. Nálezy boli bohaté, išlo o strieborné šperky, košíčkovité náušnice, náhrdelníky zo sklenených a ametystových korálikov, prstene či mince.

K Rotunde Jurko vás privedie náučný chodník

Na cestu k Rotunde sv. Juraja sa môžete vydať z obce Nitrianska Blatnica, od ktorej je vzdialená približne 5 kilometrov. Zavedie vás tam Náučný chodník Považský Inovec. Na mieste si môžete oddýchnuť v pokojnom prostredí chránenom korunami košatých stromov a asi dvesto metrov od rotundy si môžete doplniť z prameňa zachyteného v betónovej šachte zásoby vody.

Zdroj informácií a foto: Občianske združenie Rotunda Jurko

Odoslať komentár