21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Objavte čaro Vodného kolového mlyna Jelka

Medzi Galantou a Bratislavou na brehu Malého Dunaja leží obec Jelka, ktorá sa pýši unikátnou pamiatkou. V malebnom prírodnom prostredí ukrýva vodný kolový mlyn, ktorý je po rekonštrukcii opäť otvorený a pripravený vítať svojich návštevníkov.

Najstaršie písomné doklady o mlyne pochádzajú z roku 1894 a predstavujú plány lodného mlyna Jozefa Németha, ktoré vyhotovil diplomovaný merník a stavebný podnikateľ z Budapešti Sándor Visnovsky. Z nich sú známe konštrukcia a technický popis lodného mlyna, polohopisný plán úseku Malého Dunaja v chotári Jelka a plán využitia vody mlyna. Po roku 1899 sa však uskutočnila prestavba lodného mlyna na mlyn kolový. Časom sa na mlyne realizovali viaceré prestavby. Jednopodlažná budova mlyna sa zmenila na viacpodlažnú pred rokom 1916. V roku 2019 prešiel mlyn rozsiahlou rekonštrukciou, po ukončení ktorej ho opäť sprístupnili širokej verejnosti.

Prechádzka skanzenom
V areáli vodného mlyna nájdete aj skanzen, čiže expozíciu miestneho poľnohospodárstva v 20. storočí. V novom objekte môžete obdivovať tradičné nástroje obrábania pôdy a chovu dobytka. Sú to pluhy a plúžence, vozy a sane, ale aj menšie artefakty, ktoré predstavujú prácu miestnych remeselníkov, napríklad kováčov, tesárov, stolárov či kolárov. Nachádza sa tam tiež včelín a holubník, ktoré pripomínajú hospodársky dvor miestnych gazdov v prvej polovici 20. storočia.

Kedy je mlyn a skanzen
otvorený pre verejnosť

Počas letnej sezóny, teda od 1.apríla do 31.októbra môžete mlyn navštíviť od pondelka do nedele vždy od 9.00 do 18.30 h. Počas zimnej sezóny, teda od 1. novembra do 31. marca tam máte príležitosť zavítať od pondelka do nedele vždy v čase od 9.00 do 15.30 h.

Odoslať komentár