21 Máj, Utorok
 16 °C
TOP

Záhadná tanečná epidémia si vyžiadala niekoľko úmrtí

Písal sa rok 1518 a mesto Štrasburg zažilo niečo, čo dovtedy nemalo v týchto končinách obdoby. Istá pani Troffeová začala z ničoho nič horlivo tancovať na ulici. S prestávkami to trvalo niekoľko dní a postupne sa k nej pridávali ďalší ľudia.

V Štrasburgu vypukla tanečná epidémia. Bizarná udalosť resp. choroba postihla do konca leta približne 400 tancujúcich. A čo je najhoršie, vysoké teploty, dehydratácia a vyčerpanie si nakoniec vyžiadali aj niekoľko životov, postihnutí umierali na infarkty a mŕtvice.

So zhoršovaním situácie začali o tomto tanečnom more diskutovať nielen obyčajní ľudia, ale aj šľachtici či liečitelia. Za chorobou videli spočiatku niečo nevysvetliteľné až nadprirodzené. Možno si pomyslíte, že postihnutých niekam zatvárali či inak izolovali, ale práve naopak. Na rady niekoľkých lekárov úrady otvorili dve tančiarne pre tých, čo sa potrebovali neustále hýbať. Dokonca najali hudobníkov, aby Štrasburčanom do tanca hrali. Domnievali sa, že iba viac tanca ich môže vyliečiť. Až keď začali ľudia umierať, zmenili názor a za príčinu označili prekliatie za hriešny život. Následne v meste zakázali hazard a prostitúciu.

O podobných tanečných „horúčkach“ až hystériách sa dozvedáme aj z iných historických zdrojov či kroník. V roku 1247 vraj vyčíňal smrtiaci tanec v meste Erfurt, o niečo neskôr v Maastrichte, kde na moste cez rieku Mása postihnutí tak horlivo tancovali, až kým sa most nezrútil a niektorí sa aj utopili. V roku 1374 sa niekoľko týždňov ľudia zmietali v uliciach Aachenu a ďalších miest v Nemecku či Francúzsku.

Dodnes je táto tanečná nákaza veľkou záhadou, s istotou nikto nevie, čo ju spôsobilo. Niektorí odborníci predpokladajú, že išlo o tzv. masovú psychogenickú chorobu, teda masovú hystériu, ktorej predchádza nadmerný stres. V Štrasburgu vraj mohla byť spúšťačom kombinácia krutej zimy, nedostatku úrody, hladu, veľmi silných búrok s krupobitím spojené s rozšíreným sifylisom a kiahňami.

Na druhej strane sú vedci, ktorí sa domnievajú, že príčinou bola konzumácia chleba napadnutého kyjaničkou purpurovou. Ide o hubu, ktorá je toxická a okrem iného môže spôsobovať halucinácie a delírium.

Odoslať komentár