08 Máj, Streda
 17 °C
TOP

Plánovanie túry – na čo nezabudnúť?

Plánujete vydať sa do hôr za novými dobrodružstvami? Na čo nezabudnúť, aby sa dovolenka vydarila? Prinášame zopár tipov.

Horské poistenie

Ak sa chystáte vyraziť na horskú turistiku, tak by ste nemali zabudnúť uzatvoriť si horské poistenie. Bez ohľadu na to, či chcete podniknúť len krátky výlet alebo túru, môže vám poistenie v prípade nepredvídaných okolností pomôcť vyhnúť sa zbytočným starostiam navyše. Zo zákona je totiž každá osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Táto povinnosť sa nevzťahuje len na deti a fyzické osoby nespôsobilé na právne úkony.

Príprava na túru

Ak sa vydáte na túru, horská služba radí, vziať si so sebou aj mobilný telefón. Priebeh túry si prezrite na mape alebo v turistickom sprievodcovi a v prípade potreby využite služby horského vodcu alebo horského sprievodcu. Na túru odchádzajte skoro ráno a dokončite ju do zotmenia. Pri zostupe je podľa odporúčaní horskej služby nutné rátať s časom rovnajúcim sa asi 70 % času výstupu. Pri pohybe v horskom teréne vám chôdzu uľahčí používanie turistických palíc. Na každú túru sa vystrojte primerane ročnému obdobiu, namáhavosti túry a jej dĺžke. Nevyhnutná je obuv s vibramovou podrážkou a plášť do dažďa alebo vetrovka. V chladnejšom počasí alebo pri výstupe na sedlo alebo vrchol sú potrebné aj sveter, čiapka a rukavice. Nezabúdajte na jedlo a dostatok tekutín. Na orientáciu použite turistickú mapu, v ktorej sú zakreslené všetky dôležité údaje. Používajte vždy posledné opravené vydanie, vyhnete sa omylom v teréne. Viac informácií sa dozviete na stránkach horskej záchrannej služby, kde sú tiež pravidelne aktualizované najdôležitejšie informácie týkajúce sa aktuálneho stavu v horách na jednotlivé dni.

Plánovanie túry počas búrok

Dôležité je sledovať predpoveď počasia, výstrahy na stránkach SHMÚ, IMGW (poľský hydrometeorologický ústav) a HZS. Odporúčame pozrieť si pozorne plánovanú trasu, hlavne, či sa dá v prípade blížiacej sa búrky rýchlo zbehnúť do údolia. Ak je túra dlhá, po hrebeni alebo bez možnosti rýchleho úniku, je najlepšie začať už skoro ráno. Pekné počasie totiž nemusí vydržať po celý deň. Búrky oveľa častejšie prichádzajú v poobedňajších hodinách.

Sledujte počasie aj počas túry

Ak sa blíži búrka, choďte čo najrýchlejšie do údolia. V súčasnosti existujú rôzne aplikácie, kde sa dá sledovať pohyb búrok online na meteorologických radaroch, napríklad na stránke SHMÚ. Dôležité je ale sledovať počasie aj vizuálne, či sa hromadia oblaky, či sa zvyšuje rýchlosť vetra, prípadne sa objavujú blesky, hrmenie. Na hrebeňoch a vrcholoch je oveľa väčšia pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom, preto je potrebné čo najrýchlejšie zísť do údolia.

Snažte sa nájsť úkryt

Blesky najčastejšie udierajú do najvyšších položených predmetov v okolí. Elektrický náboj si vyberá čo najkratšiu cestu, ako sa vybiť. Nebezpečné sú napríklad samostatne stojace stromy alebo voľné priestranstvá, stĺpy vysokého napätia. Odporúčame čo najrýchlejšie skúsiť nájsť úkryt, napríklad chatu, útulňu, preto je dobré mať naštudovanú trasu a vedieť, kde sa takéto objekty nachádzajú. Ďalším veľmi dobrým úkrytom je auto. Ak nie je možné nájsť lepší úkryt, vyhľadajte miesto pod úrovňou terénu, napríklad priekopu. V prípade, že je v blízkosti les, vyberte si miesto radšej hlbšie v lese ako na jeho okraji.

Ak je úkryt ďaleko, dodržujte tieto zásady

Zbavte sa kovových predmetov (odložte ďalej od seba). Nebezpečné sú oceľové laná, reťaze a rebríky. Dajte sa do podrepu, najlepšie na nejakú izolačnú podložku (napríklad. batoh), vhodné je chrániť si sluch. Dodržujte vzdialenosť od ďalších osôb.

Náš tip

Pribaľte si cestovateľskú lekárničku – by mala byť umiestnená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.

Nezabudnite sa chrániť pred kliešťom – je dobré zvoliť vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, najmä dlhé nohavice a ponožky. Zabúdať by ste nemali ani na používanie repelentov.

Nezabudnite na pokrývku hlavy – pretože ajhorské slnko môže byť zradné a mohli by ste si ľahko privodiť úpal.

Informácie poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR a Horská služba

zdroj foto pexels pixabay

Odoslať komentár