21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Obdivujte hrady Pohronskej hradnej cesty

Vydajte sa na potulky do prekrásneho prostredia stredného Pohronia a preskúmajte pozostatky hradov Revište a Šášov. Oba sú súčasťou Pohronskej hradnej cesty, na ktorej môžete obdivovať množstvo ďalších hradov, hrádkov, strážnych veží, opevnených miest či kláštorov.

Hrad Revište

Hrad Revište sa vypína na skalnatom brale na pravom brehu Hrona a postavili ho začiatkom 14. storočia ako súčasť ochrany stredoslovenských banských miest.

Ako sa tam dostať…

Svoju výpravu k hradu Revište začnite v obci Revištské Podzámčie. Cesta k zrúcanine vedie nenáročným terénom, trvá asi 15 minút od vrchného parkoviska a bez problémov ju zvládnu aj menšie deti. Povedie vás náučným chodníkom pod názvom Majitelia hradu Revište, na ktorom je osadených osem informačných tabúľ. Z delovej bašty hradu a zo severnej veže hradu sú v prípade priaznivého počasia vždy cez víkend od 10.00 h do 16.00 h. pre záujemcov sprístupnené vyhliadky ponúkajúce pôsobivé výhľady na rieku Hron a jej údolie, na okolité kopce a tiež na Štiavnické vrchy.

foto poskytla OOCR Región Gron, autor foto Pavel Ovsík

Hrad kedysi…

Hrad Revište postavili začiatkom 14. storočia a jeho podobu určoval úzky skalný hrebeň, ktorý v najužšom mieste z obranných dôvodov prerušili mohutnou priekopou. Nad ňou sa nachádzala hranolová obytná veža. Z juhu sa na vežu napájal hradbový múr vymedzujúci úzke pozdĺžne nádvorie. Zrejme už od začiatku bola súčasťou nádvoria cisterna, ktorá sa zachovala dodnes.

Hrad Šášov

Ak sa dostatočne nabažíte výhľadov z hradu Revište, ale svoju cestu za krásami slovenských hradov ešte nechcete ukončiť, vydajte sa na len približne 15 kilometrov vzdialený hrad Šášov, vypínajúci sa na strmom, ľavobrežnom brale priamo nad dolinou rieky Hron. Z hradu sa zachovala pomerne veľká a rozľahlá časť, plná zaujímavých architektonických detailov. Ak budete mať šťastie, ako prvé vás na mieste privítajú kozy, ktoré tam našli svoj domov.

Ako sa tam dostať…

Na Šášovský hrad môžete vyraziť priamo z obce Šášovské Podhradie, odkiaľ vás k zrúcanine privedie zeleno značená turistická trasa. Počítajte s tým, že výstup k hradu je o čosi náročnejší, no nepotrvá viac ako 20 minút. Na začiatku turistického chodníka je osadená informačná tabuľa, ktorá informuje o histórií hradu. Pri vstupnej ceste na hrad Šášov zároveň nájdete informačnú turistickú kanceláriu, ktorú tam v jednom z domov zriadilo Združenie na záchranu hradu Šášov. „Návštevníci hradu si môžu v našej expozícii pod hradom prezrieť 3D model hradu Šášov z čias, keď bol ešte zastrešený a nájdu u nás aj knihy s hradnou tematikou, či pamätnú izbu,“ hovorí Rastislav Uhrovič zo Združenie na záchranu hradu Šášov. Turistická kancelária býva v prípade priaznivého počasia otvorená počas víkendov.

Hrad kedysi…

Podľa dávnej povesti dal hrad svojmu Šašovi z vďačnosti postaviť Zvolenský hradný pán, pretože mu vraj dvorný blázon počas poľovačky na medvede zachránil život.

zdroj informácií OOCR Región Gron, hrady-zamky.sk, Oz Združenie na záchranu hradu Šášov

Odoslať komentár