20 Júl, Sobota
 25 °C
TOP

Navštívte náučný areál venovaný lúkam

Ak sa počas leta zatúlate do národného parku Slovenský raj, tak sa zastavte aj pri Ekocentre Dedinky. Nájdete tam pôsobivý náučný areál, v ktorom Správa Národného parku Slovenský raj interaktívnou a zážitkovou formou približuje návštevníkom prírodné hodnoty a význam lúk.

Dominantou tohto prekrásneho miesta je ohrada, v ktorej sa pasú ovce. Kedysi typický obraz slovenského vidieka. Súčasťou areálu je aj sedem zastávok s drevenými interaktívnymi tabuľami. Vďaka nim budete mať príležitosť spoznávať ohrozené, ale aj liečivé rastliny lúk či pestrý svet hmyzu. Dozviete sa aj to, ako sa správne o lúky starať. Zaujímavou atrakciou je motýlia záhrada. Cestou si môžete oddýchnuť na drevených ovečkách či na lavičke v tvare motýľa.

Vychádzka náučným areálom

Interaktívne tabule a hmyzí hotel

V prehliadkovom chodníku je umiestnených sedem drevených interaktívnych tabúľ s otočnými prvkami. Popisujú sedem envirotém a to: Náučný areál Ekocentrum Dedinky, Jasoň červenooký, Lúka plná pohybu, Príbeh ovečky, Prírodná lekáreň, Kvitnúca krása, Zelené obry. Súčasťou chodníka sú aj prvky drobnej architektúry, napríklad lavička v tvare motýľa, drevené vyrezávané ovečky na sedenie pre deti či hmyzí hotel.

Drevený prístrešok a ohrada pre ovce

Počas potuliek náučným areálom iste vašu pozornosť upúta drevený prístrešok s ohradou pre ovce. Stavba pozostáva z chovného prístrešku a stabilného dreveného oplotenia slúžiaceho na chov oviec. Súčasťou je tiež napájačka na vodu, jasle na seno pre ovce a elektrický ohradník slúžiaci na dopásanie.

Motýlia záhrada

Motýlia záhrada je miestom, ktoré si rozhodne nenechajte ujsť. Prezentujú sa tam všetky vývojové štádia motýľov a živné rastliny motýľov. Ide o drevenú konštrukčnú stavbu v tvare šesťuholníka so vstupom pokrytým sieťovinou.

Trieda v prírode

V náučnom areáli nájdete aj samostatné sedenie pre malú skupinu návštevníkov s atypickými stoličkami a lavičkami prezentujúcimi biotop lesa s ukážkou rôznych druhov stromov. V okolí je vysadených osem druhov stromov pôvodných lesných drevín.

Prejdite si aj náučný chodník

Slovenský raj – Juh

Priamo v areáli začína tiež zrekonštruovaný a rozšírený náučný chodník Slovenský raj – Juh. Pokračuje Zejmarskou roklinou na Geravy a cez Stratenskú Pílu sa vracia späť. Prírodu, históriu a turistické zaujímavosti môžete objavovať vďaka 8 stanovištiam a 15 informačným tabuliam v slovensko-anglickej mutácii. Oboznámite sa tak s témami ako Život vo vode, Priehrada Palcmanská Maša, Zejmarská roklina, Planina Geravy, Život mokradí, Stratenská Píla, Lesy v Národnom parku Slovenský raj. V náučnom areáli si môžte vyžiadať sprievodcu náučným chodníkom vydanom v praktickom vreckovom formáte.

Zdroj ŠOP SR, foto autori: Peter Olekšák, Milan Barlog

Odoslať komentár