29 Marec, Piatok
 13 °C
TOP

Odštartoval skríning karcinómu krčka maternice

Každý deň na Slovensku ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy, pričom každý tretí prípad končí tragicky. Predbehnite rakovinu krčka maternice skríningovým vyšetrením skôr, ako predbehne ona vás.

Od júla postupne začínajú ženy vo veku od 23 do 64 rokov dostávať poštou od svojej zdravotnej poisťovne pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je skríningové cytologické vyšetrenie krčka maternice. „Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť ku svojmu gynekológovi do šesť mesiacov. Ak žena nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí. Skríningový program, ktorý dokáže aktívne zachytiť predrakovinové stavy a skoré štádiá rakoviny krčka maternice, môže zachrániť zdravie, životy našich blízkych, žien, matiek, sestier, dcér, partneriek či priateliek,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Pozvánky dostanú najprv tie ženy, ktoré sa pravidelne nezúčastňujú gynekologických vyšetrení.

Ochorenie je ľahko diagnostikovateľné

Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien. „Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo veku okolo 45 rokov a vo väčšine prípadov je príčinou neskorá diagnostika. Tá by nemusela byť, ak by ženy pravidelne chodili na preventívne prehliadky ku gynekológovi,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva. „Keďže pri väčšine abnormálnych zmien na krčku maternice žena spočiatku nepociťuje výrazné zdravotné ťažkosti, je včasné odhalenie rakoviny krčka maternice bez pravidelných preventívnych alebo skríningových prehliadok a sledovania takmer nemožné. Rakovina krčka maternice je pritom ľahko diagnostikovateľná a v skorom štádiu efektívne liečiteľná,“ objasňuje rezort a dodáva, že je tiež jedným z mála zhubných ochorení, pri ktorom je známy bezprostredný vyvolávateľ. Dá sa proti nej efektívne chrániť očkovaním proti HPV, keďže až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV, teda Human Papilomavirus, ľudský papilomavírus. S týmto typom infekcie sa stretne prakticky každá žena v pohlavne aktívnom veku, ale imunitný systém sa s tým vo väčšine prípadov vie vysporiadať sám.

Skríning predchádza zbytočným úmrtiam

Rakovina krčka maternice je jedno z mála onkologických ochorení vhodných na sekundárnu prevenciu, teda skríning. Organizovaný skríning rakoviny krčka maternice, ktorý spočíva v pravidelných gynekologických kontrolách, má za úlohu znížiť úmrtnosť na toto ochorenie pomocou včasného odhalenia rakovinových zmien v štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. „Skríning predchádza zbytočným úmrtiam, keďže rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa vyvíja pomaly, pri pravidelných kontrolách sa dá zachytiť včas a dá sa veľmi úspešne liečiť,“ zdôraznil MUDr. Oliver Sadovský, CSc. z Oddelenia gynekologickej onkológie, NOÚ, ktorý sa zaslúžil o presadenie celoplošného populačného skríningu karcinómu krčka maternice na Slovensku. „Už viac ako 60 rokov sa vo svete vykonáva skríning rakoviny krčka maternice pravidelným cytologickým vyšetrením zotretých buniek z povrchu a kanála krčka maternice. V severských štátoch Európy sa takýmto skríningom podstatne znížil výskyt a samozrejme, aj úmrtnosť na toto ochorenie. Preto túto, časom overenú metódu, zvolili odborníci na skríning v podmienkach na Slovensku. Cytológia je aj nákladovo vysoko efektívna. Pravidelný cytologický skríning dokáže zabezpečiť odhalenie predrakovinových stavov na krčku maternice, ktoré vieme vyliečiť, a tak zabrániť vzniku rakoviny, ako aj odhaliť včasné štádiá rakoviny krčka maternice, kedy je toto ochorenie vyliečiteľné,“ dodal MUDr. Ladislav Masák, CSc., prednosta kliniky Gynekologickej Onkológie SZU, Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave.

Používať budú PAP testy

Pri organizovanom, pozývacom skríningu sa bude používať vyšetrovacia metóda prostredníctvom cytologického vyšetrenia PAP testom. „V prípade takéhoto postupu, teda vyšetrenia krčka maternice konvenčnou cytológiou, sa HPV test použije až následne, ak sa zistia patologické zmeny v oblasti krčka maternice. HPV test síce vykazuje vyššiu citlivosť prekanceróz, čo je predstupeň rakoviny, ako cytologické vyšetrenie, avšak ak žena absolvuje cytologické vyšetrenie PAP testom v pravidelných odporúčaných intervaloch, to znamená, že prvé dve vyšetrenia po roku a následne, ak je nález v norme, pokračuje sa vo vyšetrovaní v trojročnom intervale, citlivosť testu je porovnateľná s HPV vyšetrením. Gynekológ tak má šancu zachytiť patologické zmeny na krčku maternice. Znamená to, že záchyt rakoviny oboma metódami či testami je obdobne citlivý,“ informuje rezort zdravotníctva.

S výzvou pre ženy prichádza aj Adela Vinczeová

„Osobne som rada, že sa viac hovorí o prevencii rakoviny krčka maternice. S Ligou proti rakovine sa snažíme dostať medzi ženy posolstvo o dôležitosti pravidelných prehliadok u gynekológa,“ hovorí Adela Vinczeová. „Ja sama som mala skúsenosť s konizáciou. Mnoho žien ani nemá svojho gynekológa. Odrodia posledné dieťa a žijú s pocitom, že ak majú jedného partnera, sú mimo rizika. No vírus je taký nevyspytateľný, že sa môže prebudiť kedykoľvek. Snažím sa preto odovzdať pragmatické posolstvo: Ženy, chodievajte na preventívky a keď vám príde pozvanie na skríning rakoviny krčka maternice, navštívte svojho gynekológa. Vyšetrenie je bezbolestné a bezplatné,“ dodáva známa moderátorka. Všetky informácie pod jednou strechou nájdete na webe NOI: www.onkoskriningy.sk

Odoslať komentár