21 Máj, Utorok
 23 °C
TOP

Ako sa vyhnúť lavínovému nebezpečenstvu

Zimná turistická sezóna je každoročne sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom, na ktoré pravidelne upozorňujú aj horskí záchranári. Ministerstvo vnútra SR zverejnilo na sociálnej sieti rady pre turistov. Prinášame vám ich prehľad.

Pri plánovaní zimnej túry je možné sa nebezpečenstvu i lavínam na horách vyhnúť, je však treba dodržiavať tieto rady skúsených horských záchranárov:

-Vyhýbajte sa lavínovým terénom a dráham hlavne v dňoch po snežení alebo silnom vetre.

-Buďte obozretní a sledujte lavínovú predpoveď.

-Nechoďte nikdy sám do horského prostredia – to je základné pravidlo, bez ktorého sú všetky opatrenia zbytočné.

-Nedeľte sa počas túry. Do lavínového terénu vstupujte po jednom a vzájomne sa sledujte.

-Vezmite si zo sebou základnú lavínovú výbavu – to je lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu. Táto výbava je nutná aj na túry na horské chaty. Treba tiež vedieť túto výbavu efektívne použiť.

-Majte vždy nabitý mobilný telefón.

-Zoberte si zo sebou lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie výrazne zvyšuje.

-V prípade nepriaznivých podmienok sa radšej zrieknite túry, alebo zmeňte svoj plán na kratšiu a ľahšiu túru.

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby prevádzkuje 42 meteostaníc v horskom prostredí, checkpointy – kontroly funkčnosti lavínových prístrojov na vstupe do turisticky frekventovaných dolín a meteoportál, kde si turisti nájdu aktuálne informácie o stave na horách: https://www.hzs.sk/typy-aktualit/novy-meteoportal-hzs/.

Odoslať komentár