Kukurica je plná vitamínov
Mesiace august a september sú obdobím dozrievania kukuričných klasov. Táto obilnina, dorastajúca do výšky jedného až troch metrov pochádza z Ameriky, odkiaľ sa postupne dostala aj do ostatných oblastí sveta.
U nás je známa najmä cukrová kukurica, ktorá sa pestuje na priamu konzumáciu, pukancová kukurica, ktorá sa využíva na výrobu pop-cornu alebo aj škrobnatá kukurica, ktorá je vhodná na výrobu múky.
Účinky na zdravie – Kukurica je bohatá na mnohé zdraviu prospešné živiny. Obsahuje vitamíny, ako napríklad vitamíny skupiny B, vitamín C či E. Z minerálov obsahuje draslík, horčík či fosfor. Svoju žltú farbu má kukurica vďaka obsahu farbív – karotenoidov, a to najmä luteín a zeaxantín, ktoré majú antioxidačné účinky a veľmi prospešne pôsobia na zdravie očí. „Kukurica je tiež bohatá na vlákninu, ktorá podporuje zdravú funkciu tráviaceho traktu. Neobsahuje lepok, preto je vhodná aj pre celiatikov“, hovoria odborníci z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Skladovanie – V obchodoch je kukurica dostupná celoročne v mrazenej i konzervovanej forme, ale počas sezóny by sme pravdaže mali uprednostniť tú čerstvú. Pri kúpe klasov si treba vyberať tie, ktoré sú pevne zabalené a majú sýto zelené šupky. Najlepšie je skladovať ich neolúpané v chladničke a spotrebovať v priebehu niekoľkých dní.
Použitie – Kukurica má v našej kuchyni bohaté uplatnenie. Najčastejším spôsobom prípravy čerstvých klasov je grilovanie alebo varenie. Z konzervovanej či mrazenej kukurice si môžeme pripraviť chutnú polievka, vhodná je však aj ako príloha k jedlám. Pridávať ju môžeme do šalátov, cestovín aj rizota.
Informácie poskytol Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava
zdroj foto Couleur pixabay