V horách hrozí stret s medveďom – odborník radí ako mu predísť
Od polovice apríla až do júla prebieha medvedia ruja. Hoci sa medveď zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy môže dôjsť k nečakanému stretnutiu. Odborník radí, ako tomu môžeme predísť.
Počas pobytu v prírode je podľa odborníka dôležité obmedziť pohyb v hustej vegetácii, v miestach so zhoršenou viditeľnosťou alebo blízko zdrojov potravy. „Riziko stretnutia s medveďom je menšie počas denného svetla a pri pohybe po vyznačených chodníkoch,“ radí Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Objasňuje tiež, že medveď má mimoriadne vyvinutý čuch, pomocou ktorého sa orientuje v prostredí pri vyhľadávaní potravy alebo iných jedincov svojho druhu, prípadne pri zisťovaní nebezpečenstva. „Dôležitú úlohu pritom hrajú poveternostné podmienky, ročné obdobie a rýchlosť i smer vetra. Čuch najlepšie funguje pri vyššej vlhkosti vzduchu a pri vyššom atmosférickom tlaku.
Pri nízkych teplotách jeho výkonnosť klesá. Medvede tak na veľké vzdialenosti rozpoznajú pach opačného pohlavia, ľudí, zdroje potravy i prípadné nebezpečenstvo,“ popisuje Jaroslav Slašťan a dodáva, že k stretu s medveďom najčastejšie dochádza v horských oblastiach severného, stredného a severovýchodného Slovenska, ktoré medveď trvalo obýva. „V čase ruje, keď sú medvede aktívne aj cez deň, ich možno stretnúť aj v lokalitách mimo areálu ich prirodzeného výskytu,“ uzatvára odborník.
autor foto: Jaroslav Slašťan