13 Január, Pondelok
 0 °C
TOP

Deň spojený s hviezdami

Ak v historických kalendároch zablúdite k dátumu 12. apríl, zistíte, že ide o priam magický dátum. Vo svete sa stalo viacero významných udalostí. Okrem iného sa na let do vesmíru vydal prvý človek, aby tak videl hviezdy zblízka. A tento deň nepatrí len tým hviezdam „na nebi“, ale aj niekoľkým významným speváckym hviezdam…

12. apríl 1961 -Bajkonur

Svetový deň letectva a kozmonautiky sa oslavuje sa od roku 1969 práve 12. apríla na základe rozhodnutia Medzinárodnej leteckej federácie (FAI) a viaže sa k letu Jurija Alexejeviča Gagarina do vesmíru v roku 1961. Presne pred 60 rokmi o 9 hodine a 7 minúte moskovského času odštartoval major sovietskeho vojenského letectva Jurij Alexejevič Gagarin zo základne Bajkonur na palube kozmickej lode Vostok 1 na prvý vesmírny let okolo Zeme. Gagarin jeden raz obletel našu planétu vo vzdialenosti 181 až 327 kilometrov od povrchu Zeme a pristál o 10:55 moskovského času na vopred určenom mieste pri Saratove, pričom let trval 108 minút a kozmonaut strávil 75 minút v bezváhovom stave.

12. apríl 1903 – Skalica – František Krištof Veselý

Nezabudnuteľný umelec, jeden z prvých profesionálnych operetných slovenských hercov a spevák. Pamätníci na neho spomínajú ako na bonvivána a veľkého elegána. Spolu s Gejzom Dusíkom a Pavlom Braxatorisom začali písať históriu slovenskej operety a tiež divadla Nová scéna v Bratislave, ktoré otvorili 30. 11. 1946 premiérou Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy v réžii Drahoša Želenského. V divadle Nová scéna viedol súbor hudobnej komédie medzi rokmi 1946 – 1964. Mnohé piesne v jeho podaní sa stali šlágrami. Kto by nepoznal Dedinku v údolí, Rodný môj kraj či šlágre Prečo sa máme rozísť a S tebou pod Tatrami. František Krištof Veselý zomrel 13. marca 1977.

12. apríl 1933 – Barcelona – Montserrat Caballé

Bola nezabudnuteľnou španielskou sopranistkou, na ktorú nielen umelecké kruhy spomínajú dodnes. Naspievala množstvo operných postáv, vystupovala na všetkých prestížnych operných scénach vo svete. významná však bola predovšetkým ako interpretka bel cantového repertoáru. Sú to najmä diela Rossiniho, Belliniho, Donizettiho a Giuseppe Verdiho. Obrovskú slávu aj medzi tými, ktorý nie sú práve fanúšikmi opier, získala v roku 1988. S rockovou hviezdou a spevákom kapely Queen, Freddiem Mercurym naspievala fantastickú pieseň Barcelona, ktorá bola poctou jej rodnému mestu. Práve táto skladba sa stala aj hymnou Letných olympijských hier roku 1992, ktoré sa uskutočnili v tomto meste. Pieseň sa stala hymnou podujatia aj v roku 1999 pred finálovým stretnutím UEFA Champions League na barcelonskom štadióne Camp Nou. Caballéová sa venovala aj rôznym charitatívnym akciám. Patrila medzi veľvyslancov dobrej vôle UNESCO a založila nadáciu pre barcelonské deti v núdzi. Zomrela 6. októbra 2018 vo svojej rodnej Barcelone.

12. apríl 1944 – Kroměříž – Karel Kryl

Český folkový spevák, básnik a redaktor Rádia Slobodná Európa sa ešte počas svojho života stal symbolom odporu voči komunistickému totalitnému režimu v bývalom Československu. Jeho prvá platňa bola vydaná pol roka po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Titulná skladba „Bratříčku, zavírej vrátka“ vznikla v noci 22. augusta 1968. Karel Kryl odišiel 9. septembra 1969 na pesničkársky festival, ktorý sa konal na západonemeckom hrade Waldeck. Po dvoch týždňoch sa rozhodol podať žiadosť o politický azyl a v Nemecku tak zostal ďalších 20 rokov. Karel Kryl je držiteľom striebornej pamätnej medaily Karlovej univerzity za prínos pre duchovný rozvoj a morálnu podporu národa in memoriam. Bol ocenený Cenou Františka Kriegla a v rámci českej Grammy bol uvedené v roku 1995 do Siene slávy. 28. októbra 1995 mu vtedajší český prezident Václav Havel udelil in memoriam medailu Za zásluhy II. stupňa.Zomrel 3.3.1994.

12. apríl 1962 – Brezno – Pavol Habera

Napriek tomu, že študoval ekonómiu, jeho život sa točí predovšetkým okolo hudby. Slovenský spevák, hudobník, skladateľ a muzikálový herec sa stal populárnym ešte v 80. rokoch, keď bol lídrom kapely Team. Skupina patrila k najpopulárnejším vo vtedajšom Československu. Úspech však Paľo zaznamenal aj v rámci svoje sólovej dráhy. A ani ako filmový herec nesklamal svojich fanúšikov. Film Fontána pre Zuzanu 2, kde si zahral vodiča kamióna, mal obrovský úspech. Keď však dnes vyslovíte meno Paľo Habera, 99 ľudí zo 100 vám zrejme odpovie: Kat zo Superstar. Už od začiatku tejto speváckej súťaže je pravidelným porotcom. Jeho životnou partnerkou je česká modelka Daniela Peštová, s ktorou má dcéru Elu a syna Paula.

12. apríl 1977 – Humenné – Marián Čekovský

Aj meno Mariána Čekovského alias Čekyho sa dnes spája so speváckou súťažou Superstar a tiež s reláciou Inkognito, kde spolu s Michalom Hudákom zabávajú divákov vtipnými hláškami pri hádaní povolania. Marián Čekovský je však predovšetkým náš úspešný hudobník, spevák, skladateľ, komik a tiež moderátor. V Slovenskej televízii spolu s Petrom Marcinom moderoval reláciu Mini Talent Show. Hral v kapelách No Name, The Big H či Čekovský Band. Hudobne však spolupracoval s mnohými ďalšími nielen slovenskými umelcami. Medzi takých hudobníkov, kapely či spevákov patria Richard Müller, Vašo Patejdl, Adriena Bartošová, Ľubo Virág, Rytmus, Strapo, Pavol Hammel, Robo Grigorov, Dara Rolins, IMT Smile, Free Faces, Henry Tóth Band, Groovin’ Heads, FBI z USA, Burian Band, Wedding Band či Šeban Band.

Odoslať komentár