21 Máj, Utorok
 18 °C
TOP

Terry Fox inšpiroval milióny ľudí

Mal iba 18 rokov, keď sa mu navždy zmenil život. Pre zákernú rakovinu kostí mu lekári museli amputovať nohu. Terry Fox sa však rozhodol prekonať tú strašnú bezmocnosť a rozhodol sa pre doslova hrdinský čin. Cieľom bolo vyzbierať 24 miliónov dolárov na podporu výskumu rakoviny.

Prečo práve 24 miliónov dolárov? Práve toľko obyvateľov mala v tom čase jeho rodná Kanada – myšlienka teda bola, že každý obyvateľ Kanady prispeje jedným dolárom. Písal sa 12. apríl 1980 a smrteľne chorý Terry Fox ukončil prípravy na svoj počin. Z východného pobrežia kanadskej provincie Newfoundland sa vydal na bežeckú trať, ktorú nazval Maratónom nádeje. Bežal celkovo 143 dní, počas ktorých ubehol 5565 km. Do plánovaného cieľa však nedorazil. V Thunder Bay v provincii Ontario musel svoj hrdinský maratón ukončiť. Choroba sa nezastavila a rozšírila sa už do Terryho do pľúc.

Napriek tomu, že sa mu nepodarilo naplniť jeho pôvodný plán zdolať celú Kanadu od východného pobrežia k západnému, dokázal jeho príbeh inšpirovať milióny ľudí a do sŕdc Kanaďanov sa zapísal ako národný hrdina. Nevyliečiteľnej chorobe podľahol 28. júna 1981. Jeho odkaz však zostal živý aj po jeho smrti. Z jeho Maratónu nádeje vznikla tradícia, iba v samotnej Kanade sa Beh Terryho Foxa organizuje na viac ako 9000 miestach. Beh je nesúťažný, má dĺžku piatich kilometrov a je určený pre všetky vekové kategórie. Tradícia behu postupne prenikla do všetkých kútov sveta. Slovenská republika sa prvý raz pripojila k desiatkam krajín, ktoré organizujú Beh Terryho Foxa, v roku 1997. Cieľ 24 miliónov dolárov na boj s rakovinou bol dávno prekonaný, do dnes sa vyzbieralo približne 800 miliónov dolárov.

Terry Fox sa stal najmladším držiteľom najvyššieho civilného štátneho vyznamenania – Rádu Kanady. V hlavnom meste Kanady Ottawe a v hlavnom meste Brtiskej Kolumbie Victorii stoja jeho sochy a na počesť Terryho Foxa je pomenovaná aj hora v kanadských Skalistých horách.

Na foto: Pamätník Terrymu Foxovi v Ontáriu, zdroj pixabay.com

Odoslať komentár