27 December, Piatok
 4 °C
TOP

Keď vás škriabe v hrdle, pomôžu bylinky


Bežné nachladnutie častokrát sprevádza aj nepríjemná bolesť hrdla. Ak nemáte iné ťažkosti, nemusíte hneď siahnuť po tabletkách, pomôcť môžu aj bylinky. Pripravte si z nich čaje a kloktadlá. Prinášame zopár tipov.


Mnoho ľudí sa v súčasnosti spolieha na silu liečivých bylín. V prípade nachladnutia či bolestí hrdla sa ponúka hneď viacero z nich. Uľaviť môže kloktadlo pripravené z repíka či šalvie, s nachladnutím zatočí aj materina dúška či harmanček.

Repík lekársky – kloktadlo
Pre svoje protizápalové účinky sa repík používa ako účinné kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine. Kloktadlo si pripravíte tak, že jednu až dve polievkové lyžice sušeného repíka lekárskeho vložte do šálky, zalejte 0,3 litra vriacej vody a prikryte tanierikom. Nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Vlažný odvar kloktajte viackrát denne. Pripravujte si ho vždy čerstvý.

Šalvia lekárska – kloktadlo
Šalvia podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť. Pre jej protizápalové a protibakteriálne účinky sa podobne ako repík používa v ľudovom liečiteľstve ako kloktadlo. Dve lyžičky sušenej šalvie lekárskej vložte do šálky, zalejte 0,3 litra vriacej vody a prikryte tanierikom. Nechajte lúhovať 10 minút a potom preceďte. Vlažný odvar kloktajte viackrát denne. Pripravujte si ho vždy čerstvý.

Materina dúška – čaj
Materina dúška má množstvo blahodárnych účinkov na náš organizmus. Podporuje obranyschopnosť a obsahuje tiež účinné látky, ktoré majú priaznivý vplyv pri chrípke a ochoreniach horných dýchacích ciest. Pre jej dezinfekčnú schopnosť sa používa aj pri zápaloch v ústnej dutine. Čaj pripravíte tak, že 1,5 gramu sušenej materinej dúšky zalejete 1/4 l vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať v prikrytej nádobe. Čaj sceďte a pite vlažný 2 až 3x denne. Môžete dosladiť podľa chuti, najlepšie medom. Čaj si pripravujte vždy čerstvý, tesne pred použitím.

Harmanček či rumanček kamilkový – čaj
Harmanček nielenže stimuluje činnosť imunitného systému, ale pomáha pri chrípkach, nádche či zápaloch priedušiek a horných dýchacích ciest. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj pri zápaloch nosových dutín. Čaj pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku sušeného kvetu harmančeka zalejete 1/4 l vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať v prikrytej nádobe. Čaj sceďte a pite vlažný. Môžete dosladiť podľa chuti, najlepšie medom. Pozor, čaj sa nesmie variť a pripravujte si ho vždy čerstvý, tesne pred použitím.

Pozor – neprežeňte to
Bylinky sú výborným pomocníkom pri rôznych ochoreniach, užívať by sme ich však mali s rozumom, pretože u každého môžu mať iné účinky a aj ich dlhodobé užívanie nám môže namiesto očakávanej pomoci skôr uškodiť. V prípade bylinkových čajov odborníci radia piť jeden druh najviac dva týždne v kuse, potom je nutné urobiť si prestávku. Ak užívate lieky, poraďte sa o vhodnosti použitia byliniek s lekárom alebo lekárnikom. Opatrní buďte aj v prípade malých detí a tehotných žien.

Odoslať komentár